Stan niewypłacalności dotyczy obojga małżonków, nawet jeżeli jego przyczyna leży tylko po jednej stronie. W przypadku zaciągnięcia długu przez „połówkę” tandemu małżeńskiego – mąż lub żona automatycznie staje się współdłużnikiem, niezależnie od tego, czy zaistniała jakakolwiek wina z ich strony i czy mają własne dochody.
W dniu zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje bowiem wspólność majątkowa. Jeśli nie postanowią oni inaczej (np. ustanawiając rozdzielność majątkową), przez czas trwania ich związku wszystkie pieniądze i przedmioty nabyte przez obydwoje lub przez jednego z nich tworzą wspólny majątek. Ponadto, współwłasność łączna sprawia, że żadne z małżonków nie ma określonych udziałów we wspólnym majątku, w związku z czym nie mogą oni żądać jego podziału. Prawo upadłościowe wskazuje, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Wówczas majątek wspólny trafia do masy upadłości, a jego dzielenie jest niemożliwe. Aby tak się stało, muszą jednak zaistnieć następujące okoliczności:
- w momencie ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej;
- małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową lub ograniczyli wspólność ustawową w okresie krótszym niż dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości;
- rozdzielność majątkowa małżonków została ustanowiona na podstawie orzeczenia sądu w okresie krótszym niż rok przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości;
- rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości).
Skutkiem ogłoszenia upadłości współmałżonka jest wejście całego wspólnego majątku małżonków do masy upadłości, która zostaje przeznaczona do zaspokojenia wierzycieli. Małżonek zadłużonego ma prawo ubiegać się w postępowaniu upadłościowym o należność z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając swoją wierzytelność sędziemu-komisarzowi. Współmałżonek będzie wtedy brał udział w postępowaniu upadłościowym na takich samych zasadach jak każdy inny wierzyciel.
Prawo upadłościowe z masy upadłości wyłącza niektóre przedmioty należące do „niewinnego” małżonka. Zgodnie z ustawą są to:
(…) przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (artykuł 124 ustęp 5 ustawy Prawo upadłościowe).
Każdy z małżonków jest zobowiązany złożyć osobny wniosek o ogłoszenie upadłości. W przypadku pozytywnego zakończenia postępowania upadłość zostanie ogłoszona wobec każdego z nich oddzielnie.
Dodaj komentarz