Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / ABC Upadłości / Upadłość konsumencka 2019

Upadłość konsumencka 2019

10 grudnia 2018

Co niosą ze sobą prognozy wprowadzenia zmian w procedurze postępowania upadłościowego na rok 2019? Co zostanie znowelizowane na korzyść dłużników? Zachęcamy wszystkich Czytelników bloga Spirala Zadłużenia do zapoznania się z poniższym artykułem i pozostawiania komentarzy oceniających projekt nowelizacji.

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 4914.1. ustawy Prawo upadłościowe „Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”. Zatem kluczowe znaczenie mają okoliczności, w jakich doszło do powstania stanu niewypłacalności dłużnika.

W projekcie nowelizacji zakłada się, że sąd nie będzie badał, czy dłużnik doprowadził do niewypłacalności lub zwiększył jej stopień na skutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa. Skupi się natomiast na przesłankach, wskazanych w p. 2 art. 4914:

„2. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:

1) w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,

2) ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie przepisu art. 49120 ,

3) dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,

4) czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli – chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi”.

Takie rozwiązanie ma umożliwić wyeliminowanie badania stopnia winy dłużnika na etapie rozpatrywania jego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, co miało wpływ na przewlekłość postępowania. Wprawdzie dłużnicy, którzy sami doprowadzili do stanu niewypłacalności, będą mogli ogłosić upadłość, jednak wydłużeniu ulegnie wykonywanie planu spłaty, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Plan spłaty wierzycieli

Obecnie art. 49114 . 1 brzmi:

„Po wykonaniu ostatecznego planu podziału, a gdy z uwagi na brak majątku upadłego plan podziału nie został sporządzony – po zatwierdzeniu listy wierzytelności, i po wysłuchaniu upadłego, syndyka i wierzycieli, sąd ustala plan spłaty wierzycieli albo w przypadkach, o których mowa w art. 49116, umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli”.

Po nowelizacji otrzyma on następujące brzmienie:

Syndyk składa sądowi projekt planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo informację, że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 49116 ust. 1, po wykonaniu ostatecznego planu podziału. W projekcie planu spłaty wierzycieli syndyk uwzględnia kwoty, które wpłynęły do masy upadłości po złożeniu ostatecznego planu podziału. Jeżeli z uwagi na brak majątku upadłego w postępowaniu nie przewiduje się sporządzenia planu podziału, syndyk składa sądowi projekt planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem po zatwierdzeniu listy wierzytelności albo składa informację, że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 49116 ust. 1 po złożeniu spisu inwentarza. Projekt planu spłat zawiera także opis przyczyn powstania stanu niewypłacalności dłużnika.

Przypomnieć należy, że przywoływany art. 49116 brzmi:

„Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli”.

Zatem przyczyny powstania niewypłacalności będą przedstawione sądowi dopiero na etapie ustalania planu spłaty. Ma to logiczne uzasadnienie w świetle proponowanej zmiany okresu trwania planu spłaty; jeżeli wina dłużnika w powstaniu niewypłacalności jest ewidentna, plan spłaty wierzycieli zostanie wydłużony na okres od 4 do 7 lat.

Jeżeli dłużnik nie posiada żadnego majątku, sąd będzie mógł ogłosić upadłość oraz ustalić plan spłaty (bądź wydać postanowienie o umorzeniu zobowiązań) w ramach jednej decyzji.

Ochrona przed bezdomnością

Obecna ustawa Prawo upadłościowe przewiduje zabezpieczenie mieszkaniowe dłużnika w przypadku zbycia należącej do niego nieruchomości, która weszła w skład masy upadłościowej:

„Art. 49113 . 1. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy”.

Przepis ten dotyczy jedynie dłużnika, który ogłosił upadłość konsumencką; nie ma zastosowania do przedsiębiorcy. Jeżeli w skład masy upadłościowej przedsiębiorcy weszła jego nieruchomość, nie otrzyma on środków na najęcie innej.

Nowelizacja ustawy zakłada, że prawa przedsiębiorców i konsumentów w tym aspekcie zostaną zrównane i upadłemu przedsiębiorcy również zostanie wydzielona ze środków, uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, kwota na najęcie innego lokalu dla firmy.

Konsekwencje zmian

Zdecydowanie pozytywną stroną nowelizacji jest położenie nacisku na zasadniczy cel konsumenckiego postępowania upadłościowego. Jest nim oddłużenie, czyli umorzenie niespłaconych zobowiązań dłużnika. Świadczy o tym zaniechanie badania przez sąd winy dłużnika w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mamy tu do czynienia z przewagą interesu dłużnika nad interesami wierzycieli, co może budzić kontrowersje. Niemniej, jest to znaczne ułatwienie powrotu do obrotu gospodarczego dla ogromnej większości dłużników. Ocena stopnia winy dłużnika będzie dokonana na etapie ustalania planu spłaty, a jedyną konsekwencją dla dłużnika będzie wydłużenie okresu wykonywania planu spłaty.

Wierzyciele nie zostaną jednak zupełnie pozbawieni ochrony. Wierzyciel będzie mógł złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika, będącego byłym przedsiębiorcą, w okresie roku od wykreślenia z rejestru działalności gospodarczych, aczkolwiek projekt ustawy pozostawia pierwszeństwo dłużnikowi:

Art. 4913b.1. W przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika i przez wierzyciela, w pierwszej kolejności rozstrzyga się wniosek dłużnika. Nie wyklucza to możliwości zabezpieczenia majątku dłużnika w sprawie wywołanej wnioskiem wierzyciela.

W przypadku złożenia wniosku przez wierzyciela, zostanie ustanowiony tymczasowy nadzorca sądowy, który zobowiązany będzie do wykonania określonych czynności w celu weryfikacji informacji, podanych przez dłużnika, a następnie do sporządzenia opinii, na podstawie której sąd ustali zakres postępowania oddłużeniowego. Wierzyciele otrzymają zachęty do zwiększenia aktywności w postępowaniu upadłościowym w postaci narzędzi umorzenia postępowania upadłościowego oraz wstrzymania oddłużenia na czas trwania równoległych procesów.

Status prawny niewypłacalnych osób fizycznych zostanie ujednolicony. Mowa tu o preferencyjnym traktowaniu przez dotychczasowe przepisy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) wobec osób prowadzących taką działalność (przedsiębiorców). Obecna ustawa dopuszcza umorzenie zobowiązań konsumenta bez ustalania planu spłaty wierzycieli, co w przypadku przedsiębiorcy nie jest możliwe. Przedsiębiorcy nie przysługuje też ekwiwalent pieniężny w wysokości 24 miesięcznych czynszów najmu lokalu, o czym była mowa wyżej. Nowelizacja ustawy zakłada zrównanie statusu przedsiębiorcy z konsumentem w tym zakresie.

Nowelizacja ustawy będzie rozpatrywana wspólnie z przepisami o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, które mają wejść w życie wraz z nią. Wierzyciele mają otrzymać dostęp do informacji o postępowaniu oraz sytuacji majątkowej dłużnika, jednocześnie ograniczając możliwości niektórych działań dłużników, m.in. ponownego składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w innym sądzie, w zakresie skutków umorzenia postępowania upadłościowego. 

Sędziowie sądów upadłościowych po zapoznaniu się z projektem nowelizacji twierdzą, że postępowanie stanie się bardziej rozbudowane i skomplikowane niż jest obecnie. Rzeczywiście, samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej dopiero rozpoczyna cały szereg czynności, następujących po stwierdzeniu, że dłużnik nie prowadzi działalności gospodarczej i jest niewypłacalny. Wszelkie sprawy, związane z ogłoszeniem upadłości, będą szczegółowo analizowane z udziałem wierzycieli, już po tym fakcie. Dlatego postępowanie będzie bardziej skomplikowane i uciążliwe dla dłużnika.

Wyeliminowanie przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej spowoduje w praktyce zniesienie i tak rzadko stosowanych względów słuszności i ograniczeniem stosowania względów humanitarnych, za to zwiększy się liczba postępowań umorzonych. Dłużnik będzie musiał podjąć nie lada wyzwanie, chcąc doprowadzić do oddłużenia. Ryzyko umorzenia będzie większe niż obecnie, a pamiętać należy, że umorzenie postępowania upadłościowego skutkuje zablokowaniem możliwości ogłoszenia upadłości w ciągu najbliższych 10 lat, przy czym fakt umorzenia zostanie odnotowany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

W kategorii: ABC Upadłości

Pomagamy w ogłoszeniu upadłości:




    Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

    Upadłość konsumencka a zgoda współmałżonka

    Niezarejestrowana działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

    Pamiętaj – upadłość upadłości nie równa!

    Pomagamy w ogłoszeniu upadłości

    Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Kilka słów o nas:

    Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

    Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

    Kategorie artykułów:

    • ABC Upadłości
    • Wnioski i porady
    • Życie po upadłości
    • FAQ
    • Wyjście z długów
    • Bankructwo
    • Restrukturyzacja
    • Zagranica
    • Czyszczenie BIK

    Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

    od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

    W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.


    Deprecated: Korzystanie z genesis_footer_creds_text uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.1.0! Zamiast tego użyj genesis_pre_get_option_footer_text. This filter is no longer supported. You can now modify your footer text using the Theme Settings. in /www/upadlosckonsumencka_www/www/spiralazadluzenia.pl/wp-includes/functions.php on line 5234

    © 2023 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności