Twoje długi przekraczają możliwości spłaty? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, aby móc dowiedzieć się, jakich warunków należy dopełnić w celu ogłoszenia upadłości.
Upewnij się, czy spełniasz podstawowe warunki do ogłoszenia upadłości?
Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Podstawowym warunkiem jest status osoby fizycznej, która:
- nie prowadzi działalności gospodarczej,
- przestała być wspólnikiem osobowej spółki handlowej,
- jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej i nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej,
- nie jest rolnikiem prowadzącym inną działalność gospodarczą lub zawodową,
- nie jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej.
Rok 2018- przełomowym w upadłości konsumenckiej
Trwają prace nad projektem kolejnej nowelizacji upadłości konsumenckiej. Zaplanowane zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej w 2018 roku i przyjmując, że w procesie legislacyjnym projekt nie zmieni się, to o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie mogła ubiegać się znacznie większa niż do tej pory grupa dłużników.
Upadłość konsumencka w 4 krokach
Krok pierwszy – sprawdź, czy spełniasz podstawowe warunki do ogłoszenia upadłości
Kluczowym wymogiem jest występowanie stanu niewypłacalności. To nic innego jak brak środków do regularnych spłat zadłużenia, a posiadany majątek jest zbyt mały, żeby zaspokoić oczekiwania wierzycieli. Ponadto, trudna sytuacja finansowa, w której znalazł się konsument nie wynika bezpośrednio z jego winy, a jest skutkiem: choroby, utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, kataklizmu lub działań osób trzecich. Może ona też wynikać z faktu, że zaciągnięte zobowiązania po prostu go przerosły, np. w sytuacji kiedy dłużnik wykaże, że w momencie zaciągania kredytu zarabiał 5 tys. zł i nie było przeszkód do ich spłaty. Niestety stracił pracę, a nowi pracodawcy oferowali mu maksymalnie 2,5 tys. zł. Trzeba być także osobą fizyczną i nie prowadzić lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, minimum na rok przed złożeniem wniosku.
Blaski i cienie upadłości konsumenckiej
Coraz częściej wybiera się pomoc prawną
Z informacji opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynika, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej to coraz popularniejszy sposób rozwiązywania problemów finansowych przez Polaków. W 2015 r. odnotowano 2112 ogłoszeń upadłości konsumenckich. Rok później ich liczba zwiększyła się do 4434, a do 30 czerwca 2017 r. toczących się postępowań było aż 2778. Powyższe dane mogą wskazywać na zwiększenie świadomości obywateli co do przysługujących im praw. W obliczu trudności ze spłatą zobowiązań wobec wierzycieli, nie czekają biernie na egzekucje komornicze, tylko biorą sprawy w swoje ręce i zgodnie z prawem próbują uporać się ze swoim zadłużeniem. Nawet, jeżeli w ostateczności będzie to oznaczało rozpoczęcie budowania swojego majątku od zera.
Majątek małżonków, a ogłoszenie upadłości konsumenckiej w stosunku do jednego z nich
Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, osoba będąca w małżeństwie i pozostająca w ustroju wspólności majątkowej powinna wskazać również te części majątku, które posiada wspólnie z małżonkiem.
Co powinien zawierać wniosek o upadłość konsumencką?
Jesteś niewypłacalny i planujesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Powinieneś w takim razie wiedzieć, że złożenie odpowiednio przygotowanego wniosku jest podstawowym warunkiem, na podstawie którego sąd będzie orzekał o ustanowieniu upadłości, a następnie oddłużeniu. Aby wniosek był skuteczny musi spełniać podstawowe wymogi. Dlatego podczas przygotowań do tego, pamiętaj przede wszystkim o poniższych elementach:
Bankructwo konsumenckie
Bankructwo konsumenckie – szansa na wyjście z długów
Bankructwo konsumenckie, bardziej znane jako „upadłość konsumencka” oznacza redukcję lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości jest fakt, że niewypłacalność dłużnika nie wynika bezpośrednio z jego winy.
„Rażące niedbalstwo” – co oznacza główny powód odrzucenia wniosku o upadłość konsumencką?
Aby ogłosić upadłość konsumencką należy spełniać kilka podstawowych przesłanek. Przede wszystkim, konsument musi być osobą fizyczną, która stała się niewypłacalna. Oznacza to, że dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przy czym, bardzo istotnym faktem jest, aby zaistniała niewypłacalność nie była wynikiem umyślnych działań lub nie powstała na skutek rażącego niedbalstwa. Tylko co można tak naprawdę rozumieć przez ten zwrot?