Jesteś niewypłacalny i planujesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Powinieneś w takim razie wiedzieć, że złożenie odpowiednio przygotowanego wniosku jest podstawowym warunkiem, na podstawie którego sąd będzie orzekał o ustanowieniu upadłości, a następnie oddłużeniu. Aby wniosek był skuteczny musi spełniać podstawowe wymogi. Dlatego podczas przygotowań do tego, pamiętaj przede wszystkim o poniższych elementach:
Oznaczenie sądu
Tak jak każde pismo sądowe, tak samo wniosek powinien mieć adresata. Należy wskazać sąd, do którego jest on kierowany (nazwa i rodzaj sądu, nazwa oraz numer jego wydziału). Trzeba pamiętać także o miejscowości, w której znajduje się jego siedziba.
Dane dłużnika
Dla większości osób może wydawać się to oczywiste, ale we wniosku należy skrupulatnie uwzględnić dane identyfikujące dłużnika: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz PESEL. Nie można zapomnieć o złożeniu podpisu na wniosku. Dłużnika może również wyręczyć w tej czynności jego przedstawiciel ustawowy.
Merytoryczna treść uzasadniająca wniosek
Jest to bardzo ważny element wniosku, który powinien zawierać szczegółowo opisaną historię dłużnika. Należy przy tym wykazać, że niewypłacalność dłużnika nie jest efektem zawinionego działania lub jego rażącego niedbalstwa, a jedynie splotem nieszczęśliwych okoliczności. Co ważne, należy uwypuklić wszystkie okoliczności działające na korzyść zadłużonego konsumenta oraz uwidocznić jego dobrą wolę w podejmowaniu prób spłaty zaciągniętych zobowiązań.
Majątek dłużnika
Spis majątku upadłego konsumenta powinna być przede wszystkim aktualna. Każda pozycja znajdująca się na nim powinna uwzględniać szacunkową wycenę oraz dokładny adres położenia. Ponadto, we wniosku należy uwzględnić także listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek i zastawów rejestrowych. Należy również pamiętać o liście wierzytelności spornych, czyli takich, których istnienie dłużnik kwestionuje.
Wierzyciele
We wniosku o upadłość konsumencką nie może zabraknąć uporządkowania wszystkich wierzycieli dłużnika wraz z ich danymi oraz wysokością zadłużenia i datą ich zapadalności.
Odpis wniosku oraz opłata sądowa
Do wniosku należy załączyć jego odpis, który trafi do syndyka po ogłoszeniu upadłości. Przepisy nie precyzują formy, w jakiej powinien zostać przygotowany odpis, więc na tym polu istnieje dowolność. Od wniosku o upadłość konsumencką należy uiścić opłatę sądową w wysokości 30 zł. W skrajnych przypadkach, gdy dłużnik ma bardzo ciężką sytuację finansową, może zostać zwolniony z tej opłaty.
Co prawda, wypełnienie wniosku jest obecnie dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, ale i tak może sprawiać wiele kłopotów. Dlatego, aby mieć pewność, że wniosek został przygotowany prawidłowo, warto przy jego tworzeniu skorzystać z pomocy Radcy Prawnego.
Dodaj komentarz