Składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, osoba będąca w małżeństwie i pozostająca w ustroju wspólności majątkowej powinna wskazać również te części majątku, które posiada wspólnie z małżonkiem.
Rozdzielność majątkowa a postępowanie upadłościowe
Majątek małżonków jest traktowany jako wspólny i będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb wierzycieli upadłego jeżeli:
- w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej,
- małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową w czasie krótszym niż dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- małżonkowie ustanowili umową majątkową – ograniczenie wspólności majątkowej – w czasie krótszym niż dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- sąd orzeczeniem ustanowił rozdzielność majątkową w czasie krótszym niż rok przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności został złożony co najmniej dwa lata przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
a także jeśli:
- rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Majątek wspólny upadłego i jego współmałżonka
Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Dotyczy to oczywiście małżeństw, w których ustrój rozdzielności majątkowej wcześniej nie istniał. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego konsumenta ma szansę zachować pewne przedmioty, mimo iż stanowią one majątek wspólny, jeżeli są mu one niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej. Wyjątek ten nie dotyczy jednak przedmiotów, które nabyto do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Domniemywa się, że majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa przez upadłego został nabyty ze środków pochodzących z dochodów tego przedsiębiorstwa. Istnieje możliwość obalenia takiego domniemania w odniesieniu do konkretnych elementów majątku za pomocą właściwych dowodów. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, drugi małżonek musi pogodzić się z tym, że jego udział w majątku wspólnym będzie przeznaczony na zaspokojenie roszczeń wierzycieli współmałżonka- upadłego konsumenta.
Współmałżonek upadłego-wierzycielem
Małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu swojego udziału w majątku wspólnym. W tym celu powinien zgłosić taką wierzytelność sędziemu-komisarzowi. Małżonkowi upadłego nie przysługuje pierwszeństwo w spłacie- jest traktowany jak pozostali wierzyciele. Jego roszczenia są zaspokajane na zasadach ogólnych. Jeżeli w trakcie postępowania upadłościowego wierzytelność współmałżonka nie zostanie zaspokojona, może zostać objęta planem spłaty, a także – podobnie jak inne niezaspokojone wierzytelności – umorzona.
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę będącą w związku małżeńskim, może zatem rzutować na sytuację majątkową drugiego współmałżonka. Dłużnicy podejmujący decyzję o uruchomieniu postępowania upadłościowego winni więc mieć powyższe na uwadze.
Dodaj komentarz