Bankructwo konsumenckie – szansa na wyjście z długów
Bankructwo konsumenckie, bardziej znane jako „upadłość konsumencka” oznacza redukcję lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości jest fakt, że niewypłacalność dłużnika nie wynika bezpośrednio z jego winy.
Tyle w kwestii definicji. Warto jednak wiedzieć z jakich elementów składa się proces upadłościowy oraz jak przebiega w praktyce.
Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości
Rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (może to zrobić konsument lub jego pełnomocnik). A zakończeniem całego postępowania jest ogłoszenie upadłości lub ewentualne oddalenie wniosku. W trakcie postępowania sąd bada m.in., czy dłużnik spełnił wszystkie warunki uprawniające go do ogłoszenia upadłości.
Postępowanie upadłościowe właściwe
Wraz z ogłoszeniem upadłości następuje spłata wierzycieli z majątku dłużnika, który zostanie w tym celu spieniężony. Cały proces spłaty odbywa się na podstawie opracowanej listy wierzycieli.
Plan spłaty wierzycieli
Wiąże się on z dobrowolną i regularną spłatą wierzycieli przez okres maksymalnie 3 lat. Na tym etapie sąd określa również, jaka część zobowiązań zostanie umorzona dłużnikowi po wykonaniu planu. W przypadku, kiedy sytuacja dłużnika jest na tyle trudna, że nie będzie on w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat w ratach, to od razu następuje oddłużenie, bez żadnych świadczeń na rzecz wierzycieli.
Oddłużenie
Warto wiedzieć, że oddłużenie może nastąpić w trzech różnych okolicznościach uzależnionych od sytuacji finansowej upadłego konsumenta:
- kiedy dłużnik dokona całkowitej spłaty wierzycieli,
- po wydaniu postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego. Sąd nie ustala wówczas planu spłaty wierzycieli, ponieważ z sytuacji finansowej upadłego wynika, że nie będzie on w stanie dokonać żadnych spłat,
- w momencie, kiedy sąd uchyla plan spłaty wierzycieli, ponieważ upadły z powodów niezależnych od niego, utracił możliwość dokonywania spłat.
Jeśli upadłemu konsumentowi uda się spełnić wszystkie warunki w toku całego postępowania to może mieć pewność, że sąd umorzy mu długi, czyli dokona oddłużenia.
Prawo upadłościowe w Polsce wciąż jest mocno zawiłe i jego interpretacja może sprawiać dłużnikowi sporo problemów. Dlatego zanim zdecyduje się wykonać jakikolwiek krok, warto rozważyć konsultację prawniczą. Specjalista w tej dziedzinie, nie tylko zaproponuje najbardziej korzystne dla dłużnika rozwiązania, ale i będzie w stanie obiektywnie ocenić jego sytuację.
Dodaj komentarz