Dla wielu osób, przejście przez postępowanie upadłości konsumenckiej i umorzenie lub spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych, oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Z jednej strony jest to poczucie ogromnej ulgi. W końcu po latach zamartwiania się o sumy pieniędzy, jakie trzeba oddać wierzycielom, można ze spokojem ducha budzić się rano. Z drugiej strony, bardzo często upadli konsumenci zaczynają myśleć o tym, co dalej. Każdy jest co prawda w odmiennej sytuacji oraz wieku, ale zazwyczaj dylematy o dalszą egzystencję dotyczą podobnych tematów, takich jak: własne mieszkanie lub dom, zapewnienie sobie i swoim dzieciom finansowego bezpieczeństwa oraz zadbanie o ich przyszłość.
Zacznij od planu i przeanalizowania swoich możliwości
Nie należy działać pochopnie i pod wpływem emocji. Wszystkie decyzje powinny być przemyślane. Warto zacząć od rzetelnego przeanalizowania swoich możliwości na rynku pracy. Jeżeli upadły konsument ma pracę, warto postawić pytanie: czy ma szansę na podwyżkę lub awans? A może jest to dobry moment na przejrzenie ogłoszeń i znalezienie nowej, lepszej zarobkowo pracy. Zaś w sytuacji, gdzie konsument nie posiada zatrudnienia zaleca się rozpoczęcie natychmiastowych jej poszukiwań jako krok ku poprawie jakości życia.
Ponadto komfort psychiczny przyniesie spisanie na kartce listy zaplanowanych rzeczy – w kolejności, od najważniejszych do tych najmniej istotnych. A następnie omówienie jej z najbliższymi oraz dokładne prześwietlenie każdego punktu na liście. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą wiedzieć do czego czas zacząć dążyć. Powinno to zadziałać motywująco.
Własne mieszkanie
Bardzo często zdarza się, że w trakcie postępowania upadłościowego konsument traci mieszkanie lub dom, który dla każdego jest oznaką spokoju i bezpieczeństwa. To może sprawić, że członkowie rodziny poczują się zagubieni i stracą poczucie stabilności życiowej. Dlatego dla niemal każdego upadłego konsumenta priorytetem staje się kupno własnego mieszkania lub domu.
Zgodnie z prawem, osoba upadła może bez problemu stać się właścicielem każdej nieruchomości. Problemem może okazać się jednak zdolność kredytowa. Każdy bank będzie interpretował to według wewnętrznych zasad. Będzie to zależało również od takich czynników jak: wysokość wkładu własnego czy średnia zarobków upadłego z ostatnich kilku miesięcy. Należałoby również wiedzieć, że w Biurze Informacji Kredytowej S.A. ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostaje odnotowane w bazie danych a historia kredytowa będzie widniała od momentu ogłoszenia upadłości przez kolejne 10 lat.
Daj sobie czas. Działaj bez zbędnego pośpiechu
Upadły konsument powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, nie podejmować żadnych pochopnych decyzji. Należy być świadomym, że odbudowanie majątku i odzyskanie równowagi finansowej może zająć trochę czasu i lepiej nie wybierać dróg na skróty, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą okazać się błędem, który może kosztować zbyt wiele.
Dodaj komentarz