Zakończenie postępowania upadłościowego i umorzenie długów to bardzo dobry czas na to, aby zacząć żyć w sposób, który pozwoli uniknąć kłopotów finansowych w przyszłości. Warto przemyśleć swoje podejście do wydatków, do tego jak je ograniczyć, nie pogarszając przy tym jakości życia, a nawet je polepszając. W tej kwestii niezwykle istotne jest planowanie budżetu domowego. Dobrze zaplanowany budżet stanowi podstawę w kontrolowaniu finansów. W każdym miesiącu, każdy z nas ma stałe opłaty. Zdarza się również, że pojawiają się koszty dodatkowe, o których czasami wiemy z wyprzedzeniem, a czasem są one zupełnym zaskoczeniem. Planując codzienne wydatki, pamiętając o tych mających wkrótce nastąpić oraz mając świadomość, że w każdej chwili może pojawić się nieprzewidziany koszt, można zapanować nad domowymi finansami.
Do regularnych wydatków należą rachunki za jedzenie i opłaty za mieszkanie. Co pewien czas konieczne jest zakupienie środków higienicznych i tzw. chemii domowej. Zanim pójdziemy na zakupy warto przygotować listę niezbędnych produktów i konsekwentnie się jej trzymać. Rachunek za przypadkowe i nieprzemyślane zakupy jest zazwyczaj wyższy niż za zakupy starannie zaplanowane, a niejednokrotnie część spontanicznie kupionych rzeczy marnuje się. Z racji tego, że pewne okoliczności i okazje są stałymi elementami naszego kalendarza, zakupy można rozłożyć w czasie, lub odkładać na nie pieniądze. Dotyczy to np. prezentów świątecznych czy wyprawki szkolnej (artykuły papiernicze, książki). Jeżeli do naszych skrzynek trafiają ulotki z informacją o promocjach w marketach, nie wyrzucajmy ich od razu. Być może część z przecenionych produktów jest na liście naszych zakupów i warto odwiedzić dany sklep. Zazwyczaj, każdy ze sklepów ma w danym momencie inną ofertę promocyjną, więc nie zakładajmy, że w jednym miejscu musimy kupić wszystkie produkty. Wydatki na jedzenie niewątpliwie pochłaniają znaczną cześć pieniędzy z domowego budżetu. Kupowanie łatwo psujących się produktów na zapas to nienajlepszy pomysł. Czasem lepiej dokupić pojedynczy brakujący produkt, niż wyrzucać przeterminowane czy zepsute jedzenie. Od pewnego czasu na rynku dostępne są książki z przepisami na zdrowe posiłki. Składnikami ich są tanie produkty, sezonowe i łatwo dostępne. Książek nie trzeba oczywiście kupować. Można je wypożyczyć z biblioteki lub skorzystać z przepisów umieszczonych w Internecie. Przygotowywanie posiłków w domu i zabieranie ich do pracy lub szkoły jest kolejnym sposobem na zmniejszenie podstawowych wydatków. Niewątpliwie, korzystne dla naszego zdrowia i finansów będzie odstawienie używek (alkoholu, papierosów) oraz wybieranie zamiast kolorowych napojów, wody. A i w kwestii wody można poczynić pewne oszczędności- np. dzbanki filtrujące lub filtry na krany, to nie tylko ograniczenie kosztów związanych z zakupem wody butelkowanej, ale również ograniczenie kosztów składowania odpadów z plastikowych butelek. Dodatkowo, korzystanie z takiego rozwiązania jest wygodne – odchodzi przecież dźwiganie kilkulitrowych butelek.
Bycie przezornym i praktycznym nie oznacza bycia nudnym. Zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa poprzez posiadanie ustalonego planu wydatków i mobilizuje do jego wdrążenia oraz zachowania. Przypuszczalnie, dzięki kontroli domowych finansów, możliwym będzie nawet odłożenie części pieniędzy, w ramach oszczędności na tzw. czarną godzinę.
Dodaj komentarz