Nikt, kto tego nie przeszedł, nie może sobie wyobrazić, co czuje zadłużony do tego stopnia człowiek, że jego jedynym ratunkiem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe, najczęściej, wiąże się z utratą majątku, na który nieraz pracowało się długie lata. Upadły konsument jest rozbity, rozżalony i przepełniony brakiem poczucia sensu. Z jednej strony ma świadomość, że w końcu udało mu się uporać z dręczącymi go długami, ale z drugiej musi od początku, krok po kroku, odbudowywać swój majątek. Poczucie pustki może jednak sprawić, że upadła osoba nie będzie potrafiła znaleźć w sobie wystarczająco dużo motywacji i zaparcia żyjąc w przekonaniu, że nie czeka ją już nic dobrego.
Planuj i zyskuj
Zakończenie postępowania upadłościowego i umorzenie długów to bardzo dobry czas na to, aby zacząć żyć w sposób, który pozwoli uniknąć kłopotów finansowych w przyszłości. Warto przemyśleć swoje podejście do wydatków, do tego jak je ograniczyć, nie pogarszając przy tym jakości życia, a nawet je polepszając. W tej kwestii niezwykle istotne jest planowanie budżetu domowego. Dobrze zaplanowany budżet stanowi podstawę w kontrolowaniu finansów. W każdym miesiącu, każdy z nas ma stałe opłaty. Zdarza się również, że pojawiają się koszty dodatkowe, o których czasami wiemy z wyprzedzeniem, a czasem są one zupełnym zaskoczeniem. Planując codzienne wydatki, pamiętając o tych mających wkrótce nastąpić oraz mając świadomość, że w każdej chwili może pojawić się nieprzewidziany koszt, można zapanować nad domowymi finansami.
Oszczędzanie przez niewydawanie
Brak pieniędzy i majątku oraz wizja pogłębiającego się kryzysu finansowego może doprowadzić człowieka do depresji i odebrać chęci do działania. W takim stanie są zapewne niektórzy dłużnicy, dla których jedynym ratunkiem było skorzystanie z upadłości konsumenckiej. Świadomi wymogu oszczędzania chcą jednak dalej swobodnie funkcjonować, realizować swoje plany i zaspokajać potrzeby egzystencjalne.
Jak będzie wyglądało moje życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
O upadłości konsumenckiej zrobiło się głośno w mediach, blisko trzy lata temu. Wszystko za sprawą zmiany przepisów, które weszły w życie z dniem 31 grudnia 2014 r. zmieniając ustawę Prawo Upadłościowe i Naprawcze (obecnie: Prawa Upadłościowe). Stwarzają one upadłemu zupełnie nowe możliwości prawne i pozwalają łatwiej rozpocząć kolejny etap życia, bez długów. Nie zmienia to jednak faktu, że z zaciągniętych zobowiązań finansowych trzeba się wywiązywać. Dlatego jeśli konsument rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to musi być świadomy, że nie zwolni go to ze wszystkich zaciągniętych przez niego zobowiązań. Najczęściej będzie musiał wywiązać się chociaż z części swojego zadłużenia.
Przygotuj się na plan „B”
W Polsce wciąż jest wiele gospodarstw domowych żyjących z miesiąca na miesiąc, czyli od wypłaty do wypłaty. O ile nie wydajemy więcej niż zarabiamy, to może się wydawać, że w wydatkowaniu co miesiąc wszystkich zarobionych pieniędzy, nie ma nic złego. Pensja pojawia się na koncie każdego miesiąca. Pieniądze są przeznaczane na pokrycie stałych kosztów jak rachunki, czynsz, rata kredytu hipotecznego, a to co zostaje jest po prostu konsumowane w różny, zależnie od upodobań, sposób. Problem zaczyna się jednak pojawiać, gdy na horyzoncie jawi się niezaplanowany wydatek, jak choroba, naprawa samochodu lub utrata płynności finansowej, bo nasz pracodawca nieoczekiwanie zbankrutował. Nagle brakuje nam pieniędzy na spłatę kredytów, zapłatę rachunków, a o kupnie żywności dla najbliższych już nawet nie warto wspominać. Niespodziewanie tracimy grunt pod nogami. Na szczęście można się na takie potknięcie życiowe przygotować dużo wcześniej, opracowując plan awaryjny.
Życie po upadłości konsumenckiej
Dla wielu osób, przejście przez postępowanie upadłości konsumenckiej i umorzenie lub spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych, oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Z jednej strony jest to poczucie ogromnej ulgi. W końcu po latach zamartwiania się o sumy pieniędzy, jakie trzeba oddać wierzycielom, można ze spokojem ducha budzić się rano. Z drugiej strony, bardzo często upadli konsumenci zaczynają myśleć o tym, co dalej. Każdy jest co prawda w odmiennej sytuacji oraz wieku, ale zazwyczaj dylematy o dalszą egzystencję dotyczą podobnych tematów, takich jak: własne mieszkanie lub dom, zapewnienie sobie i swoim dzieciom finansowego bezpieczeństwa oraz zadbanie o ich przyszłość.