Upadłość konsumencka nie dla rozrzutnych
Dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, upadłość konsumencka jest sposobem na wyjście z długów. To szansa na spłacenie powstałych zobowiązań oraz na umorzenie tych, których nie uda się uregulować w ramach planu spłaty. Pamiętajmy jednak, że, po pierwsze, nie wszystkie długi w ramach upadłości zostają umorzone, a po drugie – bankructwo konsumenckie to instytucja przeznaczona dla osób znajdujących się w specyficznej sytuacji życiowej, niespowodowanej z ich własnej winy. Ktoś, kto przy niskim albo średnim wynagrodzeniu zapożycza się, żeby kupić luksusowe auto albo ufundować sobie drogie wczasy, nie ma co liczyć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oddłużenie przez upadłość stanowi formę pomocy dla tych, którzy z powodu różnych wydarzeń, często od nich niezależnych (np. choroba, utrata pracy, wypadek), nie są w stanie spłacić swojego zadłużenia.
Warunki ogłoszenia upadłości
Upadłość konsumencka to wszczęte przez dłużnika lub jego wierzyciela postępowanie sądowe, które ma na celu pomoc dłużnikowi w spłacie jego długów. O ogłoszenie upadłości może starać się każdy konsument – niezależnie od wysokości długów – pod dwoma jednak warunkami. Po pierwsze, zadłużenie nie może powstać z winy konsumenta. Jeżeli ktoś celowo doprowadził do powstania długów (np. zaciągał kredyty, wiedząc, że nie będzie miał środków na ich spłatę), nie powinien liczyć na pozytywne rozpatrzenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości. Do uzyskania upadłości upoważnia sytuacja, w której okoliczności losowe przyczyniły się do kłopotów ze spłatą zobowiązań finansowych. Po drugie, problemy z uregulowaniem długów powinny być na tyle poważne, by dłużnika można było uznać za niewypłacalnego. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik jest niezdolny do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. O niewypłacalności pozwalającej na złożenie wniosku o upadłość konsumencką mówimy wtedy, gdy stan niewywiązywania się z płatności trwa dłużej niż trzy miesiące.
Istota upadłości konsumenckiej sprowadza się do tego, że majątek upadłego przechodzi w masę upadłości, która ma być wykorzystana do zaspokojenia roszczeń wierzycieli i oddłużenia upadłego.
Dodaj komentarz