Osobom, które na co dzień nie zajmują się zagadnieniami prawa może wydawać się, że konsument, który jest niewypłacalny ze względu na skłonności do hazardu i jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, spełnia podstawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jednak prawnicy od razu zauważą, że zadłużeni hazardziści mogą mieć problem z uwolnieniem się od długów. Na ich niekorzyść może działać brak spełnienia jednej z kluczowych przesłanek umożliwiających ogłoszenie upadłości. Czyli fakt, że trudna sytuacja finansowa, w której się znaleźli wynika bezpośrednio z ich winy. Doprowadzili oni do własnej niewypłacalności lub zwiększyli stopień istniejącej niewypłacalności, umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Hazard to choroba
Trzeba mieć na uwadze, że skłonność do hazardu (alkoholu, tytoniu, itp.), różni się od niepochamowanego uzależnienia od tych czynników. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia, patologiczny hazard zaliczany jest do zaburzeń osobowości i zachowania dorosłych. Charakteryzują je powtarzające się działania bez jasnej, racjonalnej motywacji, które nie mogą być kontrolowane i zazwyczaj szkodzą interesom pacjenta i innych ludzi. Pacjent określa te zachowania jako związane z popędem do działania. Przyczyny ich pozostają wciąż nieznane.
Taka interpretacja przyczyny, z powodu której konsument popadł w niewypłacalność, otwiera mu drzwi do ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Musi on jednak wykazać się nie tylko skruchą, ale staraniami i ciężką pracą nad samym sobą, co pomoże wyjść mu z nałogu.
Dokumentacja medyczna kluczem to ogłoszenia upadłości hazardzisty
Nie wystarczy, że niewypłacalny konsument napisze w składanym wniosku o upadłość konsumencką, że ma problemy z hazardem, przez które popadł w trudną sytuację finansową To będzie za mało, żeby przekonać sędziego. Co innego jeśli upadły konsument udał się wcześniej do lekarza, np. psychiatry, który zdiagnozował u niego uzależnienie od hazardu. A sam wykazał się ogromną wolą i staraniami, aby wyjść ze szponów nałogu, np. skończył terapię, uczestniczył w spotkaniach grupowego wsparcia. Każdy z jego etapów leczenia powinien być również skrupulatnie udokumentowany. Opinie lekarskie dołączone do wniosku mogą okazać się mocnym dowodem, który będzie bezsprzecznie działał na korzyść upadłego.
Poza tym we wniosku warto zawrzeć szczegółową charakterystykę sytuacji życiowej konsumenta. Powinna ona przedstawiać, jak uzależnienie od hazardu, krok po kroku zaczynało kontrolować życie dłużnika, co doprowadziło do zaniedbania jego społecznych, zawodowych i rodzinnych zobowiązań. Ważne dla sądu będą także deklaracje, że konsument zaprzestał dalszego udziału w grach zespołowych. Można także zaznaczyć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwoli osobie uzależnionej od hazardu, złapać drugi oddech i będzie miało niebagatelny wpływ na pomyślność procesu pożegnania choroby raz na zawsze.
Dodaj komentarz