Wielu dłużnikom wydaje się, że nie muszą obawiać się ciążących nich zaległości w postaci niespłaconych zobowiązań finansowych. Są przekonani, że jeśli uda im się ogłosić upadłość konsumencką to unikną płacenia długów.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli masz zobowiązania finansowe wobec wierzycieli to pamiętaj: ogłoszenie upadłości nie oznacza, że Twoje wszystkie długi zostaną umorzone.
Likwidacja majątku dłużnika
Jeżeli Twój wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd, to pierwszym etapem będzie sprawdzenie jakim majątkiem dysponujesz. Nie oznacza to oczywiście, że od razu zostanie Ci wszystko zabrane. Chodzi przede wszystkim o dokładnie policzenie wszystkich składników majątku. Następnie weryfikowane będzie, czy spieniężenie majątku pozwoli zaspokoić wszystkich wierzycieli.
Pamiętaj, że nawet jeżeli Twój majątek okaże się niewystarczający na pokrycie wszystkich zobowiązań, to prawdopodobnie i tak zostanie spieniężony, aby spłacić przynajmniej część wierzycieli.
Pozostałe zadłużenie zostanie rozłożone na raty, które zostaną uwzględnione w planie spłaty.
Na czym polega plan spłaty?
Plan spłaty określa w jakim zakresie, czasie i w jakiej kwocie dłużnik ma spłacić ciążące na nim zadłużenia. Co ważne, czas realizacji planu spłaty nie może być dłuższy niż trzy lata. Po upływie tego czasu, niezaspokojone zadłużenie zostaje umorzone.
Nie oznacza to jednak, że przez trzy lata zostaniesz bez środków do życia. Sąd określając wysokość kwoty do spłaty będzie brał pod uwagę wysokość Twoich zarobków oraz wszystkie miesięczne zobowiązania, włącznie z liczbą osób będących na Twoim utrzymaniu.
Mimo to 3 lata to długi okres. W tym czasie wiele może się zmienić. Możesz na przykład stracić pracę lub z jakiegoś innego powodu Twoje miesięczne wynagrodzenie zostanie zmniejszone. W takim przypadku sąd analizuje każdą sprawę indywidualnie. Jeżeli dalsza spłata zadłużenia będzie niemożliwa z przyczyn od Ciebie niezależny, to sąd może podjąć decyzję o uchylenie planu spłaty i umorzyć Twoje zobowiązania.
Pamiętaj jednak, że działa to również w drugą stronę. Jeżeli nie będziesz mógł wywiązywać się z obowiązków wynikających z planu spłaty, sąd może wydłużyć okres jego realizacji na czas nie dłuższy niż 1,5 roku. Jeżeli natomiast będziesz z premedytacją uchylać się do realizacji planu spłaty, Sąd może uchylić plan spłaty, co skutkować będzie tym, że twoje zobowiązania nie zostaną umorzone.
Plan spłaty może zostać również zmieniony jeżeli Twoja sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Wówczas uda Ci się szybciej uporać z ciążącym na Tobie zadłużenie.
Kiedy możesz uniknąć spłacania zadłużenia?
Zdarza się, że sąd ma możliwość umorzenia Twoich zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Są to jednak rzadkie sytuacje. W takich kwestiach sąd analizuje indywidualnie sytuację finansową upadłego. Jeżeli w oczywisty sposób wskazuje na to, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty, to może odstąpić od ustalania planu spłaty i umorzyć zobowiązania.
Dlatego jeżeli liczysz na to, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwoli Ci szybko i bezproblemowo “pozbyć” się długów, lepiej skonsultuj swoją decyzję ze specjalistą w tej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie pomogą Ci uniknąć podejmowania nieprzemyślanych decyzji i ułatwią wyjście z zadłużenia.
Dodaj komentarz