Postępowanie sanacyjne jest jedynym z postępowań restrukturyzacyjnych. Zgodnie z Prawem Restrukturyzacyjnym działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. W praktyce oznacza to, że postępowanie sanacyjne ma na celu podjęcie działań umożliwiających dłużnikowi uniknięcie likwidacji prowadzonej przez niego firmy. Ma on szybciej i samodzielnie spłacić ciążące nad nim zadłużenia. W dużym skrócie wiąże się to ze spisaniem i zatwierdzeniem wierzytelności oraz zawarciem układu.
Przygotowanie wniosku postępowania sanacyjnego
Wniosek może złożyć zarówno sam dłużnik, jak i jego kurator lub jeden z wierzycieli. Powinny się w nim znaleźć takie podstawowe informacje jak:
– wstępny plan restrukturyzacyjny wraz z uzasadnieniem wskazującym, że jego wdrożenie przywróci dłużnikowi zdolność do wykonywania zobowiązań,
– uprawdopodobnienie zdolności dłużnika do bieżącego pokrywania kosztów postępowania i bieżących zobowiązań,
– wykaz wierzycieli oraz wierzytelności spornych.
Postępowanie sanacyjne oznacza zabezpieczenie majątku dłużnika
Ten rodzaj postępowania charakteryzuje się największym rygorem wobec dłużnika. Jest on widoczny przede wszystkim w aspekcie zabezpieczenia majątku dłużnika. A to oznacza, że zostanie przydzielony mu tymczasowy zarządca, który zastąpi zarząd własny firmy. Jeżeli do wniosku dłużnika dołączono pisemną zgodę wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, powołany przez sąd zarządca może zostać wskazany przez dłużnika (o ile spełnia podstawowe warunki)
Rolę i zadanie tymczasowego zarządcy szczegółowo określa art. 52 Prawa Restrukturyzacyjnego. Wynika z niego, że zarządca kieruje masą sanacyjną, zarządza nią, sporządza spis z inwentarza oraz sporządza i realizuje plan restrukturyzacyjny. W praktyce najczęściej zarządza on zadłużonym przedsiębiorstwem i odpowiada za jego bieżące funkcjonowanie. W zakresie jego obowiązków jest wdrażanie planu zmian oraz utrzymanie stabilności finansowej.
Zarządca zobowiązany jest także do składania sądowi comiesięcznych sprawozdań ze swojej pracy, które powinny obejmować etapy zaawansowania realizacji planu restrukturyzacyjnego.
Znaczenie planu restrukturyzacyjnego
Zarządcą odpowiada także za przygotowanie planu restrukturyzacyjnego, w którym wskazuje ewentualne zasady zwolnienia pracowników, mienie podlegające zbyciu oraz umowy, od których zamierza odstąpić. Po uzyskaniu opinii rady wierzycieli, sędzia – komisarz wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia planu restrukturyzacyjnego.
Po zrealizowaniu części lub całości planu restrukturyzacyjnego, sędzia – komisarz, zwołuje zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem. Postępowanie sanacyjne zostaje zakończone z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu lub o odmowie jego zatwierdzenia.
Postępowanie sanacyjne – korzyści dla przedsiębiorcy
Co ważne, zarządca może odstępować od zawartych przez dłużnika umów wzajemnych, które nie zostały wykonane w całości lub w części. Dzięki temu dłużnik zostanie uwolniony od niekorzystnych dla niego umów, od których nie mógł odstąpić we własnym zakresie.
Postępowanie sanacyjne zapewnia dłużnikowi dodatkową ochronę przed wierzycielami. Wszelkie postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi ulegną bowiem zawieszeniu z mocy prawa, a sędzia-komisarz będzie mógł też uchylić zajęcia dokonane w ich toku (np. uciążliwe dla dłużnika zajęcia rachunków bankowych).
Zarządca w postępowaniu sanacyjnym może za zgodą sędziego-komisarza zbywać składniki majątku dłużnika. Obecna regulacja jest korzystna dla dłużnika i wierzycieli. Nowe uprawnienia sprawiają, że wierzyciele będą mieli możliwości decydowania o najważniejszych elementach postępowania oraz kontrolowania działań zarządcy i dłużnika.
Dodaj komentarz