Dlaczego konsument, który musi zmierzyć się ze swoją niewypłacalnością powinien interesować się wyborem sądu, do którego trafi jego wniosek o ogłoszenie upadłości? Przecież przepisy są jednakowe na terenie całego kraju.
Wystarczy spojrzeć na tę sytuację od praktycznej strony. Pani Krystyna popadła w długi z powodu bardzo osobistych i traumatycznych przeżyć, o których nie chciałaby opowiadać na posiedzeniu podczas wysłuchania dłużnika, a jedynie opisać wszystko we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dlatego prawnicy prowadzący tę sprawę upadłościową doradzili jej, aby zamieszkała u swojej siostry w innym mieście.
Czy zmiana sądu jest zgodna z prawem?
Otwartą furtką w tym przypadku jest interpretacja Prawa Upadłościowego w kwestii właściwego sądu, który ma rozpatrzyć wniosek. Jest to sąd, w obszarze którego zamieszkuje dłużnik. Z tym, że miejsce zamieszkania może różnić się od miejsca zameldowania oraz adresu widniejącego w dowodzie osobistym. Pomocnym więc tutaj będzie art. 25 Kodeksu Cywilnego zgodnie, z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Konsumenci mieszkający za granicą, a upadłość konsumencka w Polsce. Czy to w ogóle jest możliwe?
W trudniejszej sytuacji mogą być osoby mieszkające za granicą. Tym bardziej, że poza granicami naszego kraju mieszka na stałe ponad dwa miliony Polaków, więc nie ma się co dziwić, że coraz więcej konsumentów sprawdza możliwość przeprowadzenie upadłości konsumenckiej w Polsce. Prawa dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem, że niewypłacalny konsument posiada majątek w Polsce. Na przykład, jeżeli upadły ma miejsce zamieszkania we Francji, a majątek (mieszkanie, samochodów, itp.) znajduje się w Polsce, to postępowanie upadłościowe będzie odbywać się w sądzie, w którego okręgu położona jest nieruchomość lub zarejestrowany jest samochód.
Dodaj komentarz