Restrukturyzacja może być pomocna dla wielu przedsiębiorców, ponieważ pozwala nie tylko na spłatę długów, ale również na dalsze prowadzenie działalności i zachowanie miejsc pracy.
Dlatego warto zebrać kilka ważnych informacji i terminów, które wiążą się z postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Jaką rolę w postępowaniu restrukturyzacyjnym pełni sąd restrukturyzacyjny
Sądem restrukturyzacyjnym jest sąd gospodarczy, czyli sąd rejonowy. Zazwyczaj siedziba sądu gospodarczego znajduje się w mieście, które jest siedzibą sądu okręgowego. Zasadniczo sąd restrukturyzacyjny orzeka w składzie jednego sędziego. Kwestię tę doprecyzowuje art.14 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne: „(…) Rozpoznając zażalenie na postanowienie sędziego-komisarza oraz w przedmiocie wynagrodzenia nadzorcy sądowego albo zarządcy w postępowaniu układowym i sanacyjnym, sąd orzeka w składzie trzech sędziów zawodowych. (…) Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w skład sądu nie może wchodzić sędzia-komisarz ani jego zastępca.”
Do wyłącznych kompetencji sądu należą w tym przypadku m.in.: odwołanie dotychczasowego nadzorcy sądowego albo zarządcy i powołanie nowego; zezwolenie dłużnikowi na wykonywanie zarządu w postępowaniu w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu na skutek uchwały rady wierzycieli podjętej w pełnym składzie, za którą głosowało co najmniej czterech członków; zatwierdzenie bądź odmowa zatwierdzenia układu przyjętego przez zgromadzenie wierzycieli; nakazanie przymusowego odebrania majątku.
Sędzia-komisarz – jego rola w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Sędzia – komisarz to organ, który rozpoczyna swoją pracę dopiero po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Osoba pełniącą tę rolę będzie wykonywała czynności sądowe w postępowaniu. Wyjątek będą stanowiły te czynności, dla których właściwy jest sąd. Oznacza to, że rolą sędziego – komisarza jest przede wszystkim kierowanie tokiem postępowania restrukturyzacyjnego, sprawowanie nadzoru nad czynnościami nadzorcy sądowego i zarządcy, oznaczanie czynności, których wykonywanie przez nadzorcę sądowego lub zarządcę jest niedopuszczalne bez jego zezwolenia bądź bez zezwolenia rady wierzycieli.
Co ważne, Sędzia-komisarz pełni swoją funkcję do dnia zakończenia postępowania lub uprawomocnienia się postanowienia o jego umorzeniu.
Reasumując. Aby poznać najważniejsze różnice w zadaniach sądu i sędziego-komisarza określonych przez ww. ustawę Prawo restrukturyzacyjne warto pamiętać, że:
– sąd w ramach swoich kompetencji zajmuje się m. in. odwołaniem dotychczasowego nadzorcy sądowego albo zarządcy i powołaniem nowego; zezwoleniem dłużnikowi na wykonywanie zarządu w postępowaniu w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu na skutek uchwały rady wierzycieli podjętej w pełnym składzie, za którą głosowało co najmniej czterech członków; zatwierdzeniem bądź odmową zatwierdzenia układu przyjętego przez zgromadzenie wierzycieli; nakazaniem przymusowego odebrania majątku.
– sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania restrukturyzacyjnego, sprawuje nadzór nad czynnościami nadzorcy sądowego i zarządcy, oznacza czynności, których wykonywanie przez nadzorcę sądowego albo zarządcę jest niedopuszczalne bez jego zezwolenia lub bez zezwolenia rady wierzycieli, wyznacza termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem; ustanawia radę wierzycieli oraz powołuje i odwołanie jej członków; przedłuża termin zarządcy do złożenia planu restrukturyzacyjnego; postanawia o obowiązku ustalenia składu masy układowej przez dłużnika pod nadzorem nadzorcy sądowego oraz zatwierdza plan restrukturyzacyjny po uzyskaniu opinii rady wierzycieli.
Co oznacza termin „zdolność restrukturyzacyjna”
Przesłanką do ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę jest jego niewypłacalność, czyli brak możliwości wykonania wymagalnych zobowiązań. A są one wymagalne w momencie zaktualizowania się obowiązku świadczeń przez dłużnika, czyli po prostu kiedy nadszedł termin płatności.
Nie ma jednoznacznego przepisu, który wprowadzałby wprost pojęcie zdolności restrukturyzacyjnej Jednak w określeniu jego definicji można bazować na zdolności upadłościowej, analogicznym postępowaniu. Oznacza to, że zdolność restrukturyzacyjną będzie posiadało każde przedsiębiorstwo, w stosunku do którego możliwe jest przeprowadzenie co najmniej jednego typu postępowania restrukturyzacyjnego.
Dodaj komentarz