Odnotowuje się coraz więcej osób ogłaszających upadłość konsumencką. Dzieje się tak zapewne z powodu zliberalizowanych przepisów upadłościowych. W związku z tym Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych wraz z BIG InfoMonitor przeprowadziła wśród Polaków ankietę na temat nowej ustawy o prawie upadłościowym. Jakie są jej wyniki?
Spora część ankietowanych, bo aż 40%, nie miała zdania na temat nowych przepisów. Oznacza to, że świadomość Polaków odnośnie do możliwości oddłużenia przez upadłość konsumencką pozostaje dosyć niska. Poza tym aż 27% uczestników badania zaprezentowała negatywny stosunek do możliwości oddłużenia motywowany przekonaniem, że „długi należy spłacać”. Kolejne 24% badanych stwierdziło, że możliwość uzyskania upadłości raz na dziesięć lat jest zbyt liberalna. Tylko 9% ankietowanych przyznało, że z upadłości konsumenckiej należałoby korzystać zawsze, kiedy traci się płynność finansową.
Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor, uważa, że wyniki przeprowadzonych badań wskazują na konserwatywny stosunek Polaków do kwestii spłacania zobowiązań. W porównaniu z Europą Zachodnią w Polsce odsetek osób ogłaszających upadłość jest bardzo niski.
Około 60% zgłoszeń o upadłość konsumencką kończy się sukcesem, to znaczy oddłużeniem. W Internecie pojawiły się nawet specjalne fora dla dłużników, na których ludzie mogą dzielić się swoimi upadłościowymi historiami. Jak to zwykle bywa – wśród osób przedstawiających swoje doświadczenie można znaleźć te zadowolone, jak i ludzi skarżących się na działanie polskiego prawa. Lektura tych wpisów dowodzi, że nie ma dwóch jednakowych postępowań upadłościowych. To, jak długo będzie ono trwać i czy przebiegnie sprawnie, zależy przede wszystkim od sytuacji finansowo-prawnej dłużnika. Wiadomo – im ta jest mniej skomplikowana, tym szybciej i z większą pewnością można oczekiwać pozytywnych rezultatów. Innym czynnikiem wpływającym na przebieg postępowania jest doświadczenie organów biorących udział w procesie, np. syndyka.
Wśród historii z happy endem polecamy również te zamieszczone na naszym blogu (www.spiralazadluzenia.pl/miasta/). Niech zainspirują Was do spojrzenia w przyszłość z nadzieją i powzięcia kroków niezbędnych do tego, by znaleźć się pośród tych, którym się udało.
Dodaj komentarz