Zanim do sądu wpłynie złożony przez niewypłacalnego konsumenta wniosek o ogłoszenie upadłości, zwykle od pewnego czasu prowadzone są już wobec niego postępowania egzekucyjne. Toczące się postępowania egzekucyjne w żadnym stopniu nie blokują możliwości ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na drodze do upadłości nie stoi także komornicze zajęcie majątku, czy też rachunku bankowego zadłużonej osoby.
Z dniem ogłoszenia upadłości, zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne, które zostały wszczęte przed jej ogłoszeniem. Komornik nie może także rozpoczynać nowych egzekucji wobec wierzytelności, które zostały objęte postępowaniem upadłościowym. Wstrzymanie działań komorniczych dotyczy wszystkich wierzytelności, które powstały do czasu ogłoszenia upadłości, w tym wierzytelności zabezpieczonych zastawem lub hipoteką. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli do przybicia własności wykupionej nieruchomości doszło przed ogłoszeniem upadłości i nabywca uregulował w terminie cenę nabycia, to transakcja taka jest ważna. Uprawomocnienie się postępowania upadłościowego prowadzi do umorzenia postępowań egzekucyjnych.
Upadłość konsumencka a mieszkanie
Wizja sprzedaży, będącego częścią masy upadłości, mieszkania lub domu jednorodzinnego, a tym samym utrata dachu nad głową, zapewne przeraża wielu zadłużonych konsumentów, którzy rozważają możliwość skorzystania z oddłużenia w wyniku konsumenckiego postępowania upadłościowego. Tymczasem, upadły i jego rodzina nie są skazani na bezdomność. Pomimo tego, że zgodnie z założeniem ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe, po ogłoszeniu upadłości cały majątek dłużnika staje się masą upadłości, a zarządzający nią syndyk stara się go spieniężyć, upadły ma szansę zatrzymać mieszkanie dzięki zawarciu układu z wierzycielami. Aby zawarcie układu było możliwe, należy złożyć wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli. Można to zrobić już podczas składania wniosku o ogłoszenie upadłości, ale rozpatrzeniem wniosku o zwołanie zgromadzenia wierzycieli sędzia-komisarz zajmie się po ogłoszeniu upadłości.
Wniosek o zwołanie zgromadzenia wierzycieli można składać również w trakcie trwania likwidacji masy upadłości. Wraz z zakończeniem sprzedaży majątku, kończy się czas na złożenie rzeczonego wniosku. Wnioskodawca motywując swoją prośbę o zwołanie zgromadzenia wierzycieli powinien wykazać, że poprzez układ z nimi zostaną osiągnięte cele postępowania upadłościowego, że wyprzedanie całego majątku nie jest niezbędne do tego, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli. Podejmując decyzję o zwołaniu zgromadzenia wierzycieli sędzia-komisarz może zatrzymać proces likwidacji masy upadłości. Powodzenie w staraniach o zawarcie układu zależy przede wszystkim od tego czy propozycja, którą przedstawi wierzycielom dłużnik będzie dla nich satysfakcjonująca. Jeżeli zgromadzenie wierzycieli wyrazi zgodę na zawarcie układu z upadłym, strony podpisują porozumienie. Dłużnik np. zobowiązuje się do spłat zgodnie z ustalonym harmonogramem, a lokal mieszkalny zostaje wyłączony z dóbr podlegających likwidacji.
Masa upadłości a dom, mieszkanie
Jeżeli w skład masy upadłości, ubiegającego się o oddłużenie konsumenta, wchodzi mieszkanie lub dom, w którym zamieszkuje on i jego rodzina ale zawarcie układu z wierzycielami nie jest możliwe, ustawodawca przewidział inny sposób wsparcia upadłego w zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych. Po sprzedaży nieruchomości, w której mieszkał dłużnik i z uzyskanej z tej transakcji kwoty, przekazuje się dłużnikowi określoną sumę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu mieszkania w tej samej albo sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy. Nie ma w tej sytuacji znaczenia czy dłużnik i pozostali członkowie gospodarstwa domowego są w danym domu zameldowani. Chcąc uzyskać taką pomoc, upadły musi złożyć odpowiedni wniosek. Dokładną kwotę zaś, która zostanie wypłacona wskazuje sędzia-komisarz. Bierze on pod uwagę kilka czynników. Są nimi: potrzeby mieszkaniowe rodziny i ilość osób znajdujących się na utrzymaniu upadłego, jego możliwości zarobkowe, sumę za jaką sprzedano nieruchomość oraz opinię syndyka, z tym że nie jest ona wiążąca.
Wsparcie finansowe na wynajęcie mieszkania można uzyskać tylko ze sprzedaży lokalu rzeczywiście zamieszkiwanego. Pieniądze nie będą zatem wypłacane po sprzedaży wszystkich należących do dłużnika nieruchomości. Warto zaznaczyć, że przy rozpatrywaniu wniosku w powyższej sprawie i ustalaniu ile osób tworzy dane gospodarstwo domowe, sąd bierze pod uwagę więzi ekonomiczne, a nie pokrewieństwo czy zatwierdzony prawnie związek małżeński. Na postanowienie sędziego-komisarza w sprawie przyznanej kwoty przysługuje zażalenie. Możliwa jest sytuacja, że pomimo tego, iż opuszczony przez upadłego dom lub mieszkanie nie zostało jeszcze sprzedane, to sędzia-komisarz przyznaje zaliczkę na poczet kwoty uzyskanej w przyszłości ze sprzedaży tej nieruchomości. Muszą jednak pozwalać na to fundusze masy upadłości, gdyż zaliczka nie jest tymczasowo pokrywana przez Skarb Państwa.
Dodaj komentarz