Czy mogę ogłosić upadłość konsumencką jeżeli nie posiadam żadnego majątku? Z tym pytaniem boryka się wielu niewypłacalnych dłużników, którzy są świadomi swojej trudnej sytuacji finansowej. Zakładają oni jednak, że bez środków finansowych ogłoszenie upadłości będzie niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego w 2014r. brak majątku, czyli tzw. ubóstwo masy upadłościowej, nie jest żadną przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku upadłości przedsiębiorców. W ich przypadku majątek jest niezbędny do ogłoszenia upadłości.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej kosztuje niewiele
Jeżeli spojrzymy na faktyczne koszty związane ze złożeniem wniosku i wniesieniem opłaty skarbowej, to są one znikome. Złożenie wniosku wiąże się z opłatą sądową w wysokości 30 zł. Będzie potrzeba także liczyć się z 17 zł opłaty skarbowej, ale dotyczy to tylko tych dłużników, którzy korzystają z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Dodatkowo, do tych kosztów należy doliczyć ewentualne wynagrodzenie prawnika jeżeli konsument będzie korzystał z jego usług. Nie jest to obowiązkowe i zgodnie z prawem konsument składający wniosek o upadłość konsumencką może to zrobić samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteśmy biegli w dziedzinie prawa, to warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty, który sprawnie przeprowadzi nas przez różne zawiłości postępowania upadłościowego, o których możemy nie wiedzieć.
Co znajdzie się w masie upadłości skoro dłużnik nie posiada majątku?
Tę sytuację jasno określa art. 4917 ust. 1 Ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe. Zgodnie z nim, jeśli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedną z głównych funkcji upadłości konsumenckiej, czyli oddłużenie, to można stwierdzić, że wykluczenie obowiązku ponoszenia kosztów przez dłużnika pomoże mu wyjść ze stanu niewypłacalności i stanąć finansowo na nogi.
Czy dłużnik będzie musiał zwrócić pieniądze do Skarbu Państwa?
Jeżeli dłużnik posiada jakikolwiek majątek to zostanie on spieniężony, a uzyskana w ten sposób kwota przekazana do Skarbu Państwa w celu uregulowania zaległości. Sąd może również uznać, że upadły dłużnik ma możliwość wywiązania się z ustalonego planu spłaty za pomocą określonej kwoty pochodzącej z jego comiesięcznego dochodu. Istnieje również trzecie rozwiązanie. Zgodnie z nim, jeżeli dłużnik nie posiada majątku albo nie ma szans na wywiązanie się z planu spłaty, to umorzeniu podlega również zobowiązanie względem Skarbu Państwa.
Dodaj komentarz