Postępowanie nakazowe prowadzi sąd rejonowy lub okręgowy, w zależności od wartości przedmiotu sporu. Rozpoznanie następuje na posiedzeniu niejawnym, na pisemny wniosek powoda, zgłoszony w pozwie.
Przesłanki wydania nakazu zapłaty
W postępowaniu nakazowym powód zobowiązany jest do dołączenia do złożonego pozwu dowodów, uzasadniających dochodzone roszczenie. Mogą nimi być:
- Dokumenty urzędowe,
- Rachunki zaakceptowane przez dłużnika,
- Wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu,
- Zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Nakaz zapłaty zostaje wydany przez sąd również z weksla, czeku, warrantu albo rewersu, jeżeli ich autentyczność nie budzi wątpliwości. Jeżeli przejście na powoda praw do nich nie wynika z nich bezpośrednio, do wydania nakazu konieczne jest wskazanie dokumentów uzasadniających roszczenie.
Sąd orzekając nakaz zapłaty jednocześnie wyznacza pozwanemu termin dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu spełnić świadczenie w całości, wraz z kosztami, albo w tym samym terminie wnieść zarzuty do sądu, który wydał orzeczenie. Nakaz powinien być zaopatrzony pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach jego niewniesienia.
Nakaz zapłaty jako zabezpieczenie
W postępowaniu nakazowym, z chwilą wydania nakazu zapłaty, stanowi on tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania klauzuli wykonalności. Zasądzona kwota roszczenia, wraz z odsetkami, po złożeniu przez dłużnika do depozytu sądowego, jest wystarczająca do zabezpieczenia.
Jeżeli powód wnosi o dokonanie zabezpieczenia, obowiązany jest wskazać jego sposób. Sąd, na wniosek pozwanego, może natomiast ograniczyć zabezpieczenie według uznania.
Nakaz zapłaty wydany z weksla, rewersu, warrantu lub czeku staje się wykonalny natychmiast po upływie terminu zaspokojenia roszczenia. Na wniosek pozwanego sąd może wstrzymać wykonanie nakazu, o ile zostaną wniesione zarzuty.
Uchylenie nakazu zapłaty
Sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, jeżeli:
- Doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić, gdyż nie jest znane miejsce pobytu pozwanego albo nie mogło nastąpić w kraju,
- Pozwany w chwili wniesienia pozwu nie miał zdolności sądowej lub procesowej ani organu powołanego do jego reprezentowania.
W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, sąd wyznacza rozprawę, chyba że sprawa kwalifikuje się do rozpoznania na posiedzeniu niejawnym.
Dodaj komentarz