Przyspieszone postępowanie układowe jest najczęściej wybieraną formą restrukturyzacji wśród przedsiębiorców. Jest też ono zalecane przez doradców z uwagi na krótki czas trwania, przy jednoczesnej ochronie przed wierzycielami. Z tego względu preferują je zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa.
Adresaci postępowania
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne zakłada, że przyspieszone postępowanie układowe przeznaczone jest dla tych dłużników, którzy nie mogą skorzystać z postępowania o zatwierdzenie układu, a jednocześnie których suma wierzytelności spornych, uprawniających do głosowania nad układem, nie przekracza 15 proc. sumy wszystkich wierzytelności, uprawnionych do głosowania nad układem. W ten sposób dłużnik uzyskuje ochronę sądową przed egzekucjami. Po otwarciu bowiem przyspieszonego postępowania układowego postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu z mocy prawa, zaś na mocy postanowienia sędziego – komisarza będą mogły być uchylone zajęcia rachunków bankowych. W postępowaniu o zatwierdzenie układu takich możliwości nie przewiduje się.
Cechy przyspieszonego postępowania układowego
Poza wspomnianym nieprzekroczeniem 15 proc. udziału wierzytelności spornych w ogólnej sumie wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem, przyspieszone postępowanie układowe charakteryzuje się następującymi cechami:
- Układ zawierany jest po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w trybie uproszczonym. Spisu inwentarza nie sporządza się;
- Wszczęcie postępowania następuje na wniosek, złożony do sądu; wniosek obejmuje wstępny plan restrukturyzacyjny;
- Plan restrukturyzacyjny wraz ze spisem wierzytelności składa się do sądu restrukturyzacyjnego w terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego; dniem tym jest dzień wydania postanowienia sądu o otwarciu postępowania;
- Sąd powołuje nadzorcę sądowego, zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne:
Art. 38. 1. Nadzorca sądowy jest powoływany przez sąd w postanowieniu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego.
Zgoda nadzorcy sądowego jest wymagana w przypadku zamiaru dokonania czynności prawnej, przekraczającej zakres zwykłego zarządu, chyba że ustawa przewiduje zezwolenie rady wierzycieli. Zasadniczo bowiem pozostawia się zarząd dłużnikowi. Jednak, według ustawy Prawo restrukturyzacyjne:
Art. 239. 1. Sąd może z urzędu uchylić zarząd własny dłużnika i ustanowić zarządcę, jeżeli:
1) dłużnik, chociażby nieumyślnie, naruszył prawo w zakresie sprawowania zarządu, czego skutkiem było pokrzywdzenie wierzycieli lub możliwość takiego pokrzywdzenia w przyszłości;
2) oczywiste jest, że sposób sprawowania zarządu nie daje gwarancji wykonania układu lub dla dłużnika ustanowiono kuratora na podstawie art. 68 ust. 1;
3) dłużnik nie wykonuje poleceń sędziego-komisarza lub nadzorcy sądowego, w szczególności nie złożył w wyznaczonym przez sędziego-komisarza terminie propozycji układowych zgodnych z prawem.
Uwagi końcowe
Podsumowując, przyspieszone postępowanie układowe jest, w odróżnieniu od postępowania o zatwierdzenie układu, postępowaniem restrukturyzacyjnym o charakterze wyłącznie sądowym; rozpoczyna się ono złożeniem wniosku o jego otwarcie.
Wniosek winien być sporządzony zgodnie z art. 227 p.1 ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Do wniosku należy dołączyć jego odpis, a ponadto odpisy wszystkich załączników, oświadczenie o prawdziwości i zupełności informacji, zawartych we wniosku, dowód wpłaty na rachunek bankowy sądu zaliczki na wydatki, związane z postępowaniem oraz dowód opłaty wniosku w wysokości 1000 zł. Wysokość zaliczki na poczet wydatków ustalana jest corocznie na podstawie ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, w trzecim kwartale roku poprzedniego.
Przy sprawnym działaniu i braku zastrzeżeń, przyspieszone postępowanie układowe może trwać około 2-3 miesięcy, po czym następuje etap pozasądowy – wykonanie układu.
Dodaj komentarz