Branża pożyczkowa dostosowując się do zmieniającej się rzeczywistości korzysta świadomie z rozwoju telekomunikacji i systemów informatycznych. Instytucje finansowe wychodzą z propozycją udzielania pożyczek przez Internet i zyskują dzięki temu duże grono zwolenników takiej formy pożyczania pieniędzy. Obecnie około 64% firm pożyczkowych, działających w Polsce, oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z pożyczki online. Pożyczki online są reklamowane jako tanie, szybkie, bezpieczne i wygodne. Zachętę dla klientów mają także stanowić udostępniane na stronach firm pożyczkowych mechanizmy, dzięki którym dłużnik może poznać całkowity koszt zobowiązania, którym jest zainteresowany.
Warunki sprzyjające rozwojowi onlinowej branży pożyczkowej
Łatwy dostęp do Internetu sprzyja niewątpliwie rozwojowi pożyczek udzielanych właśnie za jego pośrednictwem. Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że w 2020 r. wszyscy Polacy będą posiadali możliwość korzystania z Internetu. Prognozy te wydają się realne, gdyż w 2016 r. 80% gospodarstw domowych było podłączonych do globalnej sieci. Powszechność nowych technologii oraz fakt, że społeczeństwo bierze aktywny udział w zachodzących przemianach sprawia, że firmom pożyczkowym nie brakuje klientów wybierających możliwość zaciągnięcia pożyczki online. Branży tej sprzyjają również zmiany w prawie, a mianowicie wejście w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej, która ma chronić pożyczkobiorców przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. Nie bez znaczenia dla rozwoju pożyczek online ma działalność Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza, jak można przeczytać na stronie PZIP- liderów rynku pożyczek internetowych. Przed przyjęciem do tej organizacji, firma pożyczkowa przechodzi kilkuetapową weryfikację. Analizie zostają poddane m.in. wzory umów zawieranych z dłużnikami, z których firma korzysta i opinie konsumentów o danej działalności.
Potrzeby współczesnych pożyczkobiorców
Aktualnie klienci firm pożyczkowych to nie tylko osoby potrzebujące pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb swoich i swojej rodziny. Coraz częściej po pożyczkę sięgają ludzie młodzi, którzy pragną spełnić marzenia np. o posiadaniu nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Tacy konsumenci działają szybko i oczekują szybkiej reakcji od innych. Załatwianie bieżących spraw przez Internet jest dla nich naturalne. Na stronie „www.rp.pl” widnieją informacje o tym, że już w 2016 r. 33% zobowiązań finansowych zostało udzielonych klientom, którzy ubiegali się o nie korzystając ze smartfonu.
Kolejną grupą, do której potrzeb dostosowują się firmy pożyczkowe działające w sieci, są przedsiębiorcy. Instytucje pozabankowe udzielające pożyczek dla firm nie wymagają od osób prowadzących działalności gospodarczej spełnienia tak wielu warunków i dostarczania tak dużej ilości dokumentów, jak robią to banki. Podobnie jak w przypadku wniosku składanego przez klienta indywidualnego, również przedsiębiorca ubiegający się o pożyczkę online, otrzymuje do wypełnienia krótki i nieskomplikowany wniosek. Z usług firm pożyczkowych mogą korzystać zarówno początkujący, jak i działający od lat przedsiębiorcy potrzebujący pieniędzy na rozwój biznesu. Wygodną formę pożyczania pieniędzy przez Internet wybierają też mieszkańcy wsi, gdzie brakuje stacjonarnych punktów firm pożyczkowych. Poza miastami mieszka około 40% społeczeństwa polskiego. Z tego też względu, mieszkańcy wsi stanowią dla firm, zajmujących się udzielaniem pożyczek online, silną grupę potencjalnych klientów.
Dodaj komentarz