Uwzględniwszy wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości oraz wzywa wierzycieli do zgłoszenia swoich roszczeń w czasie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości. Zgłoszenia wierzytelności należy dokonać na piśmie w dwóch egzemplarzach lub za pośrednictwem CRRiU. Wierzyciel zgłaszając swoje roszczenia jest również zobowiązany do wskazania dowodów potwierdzających zasadność owego zgłoszenia. Kiedy termin na zgłaszanie wierzytelności mija, syndyk sprawdza zgłoszone wierzytelności i sporządza ich listę, którą w kolejnym etapie zatwierdza sędzia-komisarz. Wierzyciele, którzy chcą wziąć udział w postępowaniu upadłościowym, a co za tym idzie ubiegać się o odzyskanie pieniędzy, muszą dokonać zgłoszenia wierzytelności w określonym terminie i zgodnie z wymaganiami zapisanymi w ustawie Prawo upadłościowe (art. 239 i 240). Wierzyciel nie ma jednak obowiązku zgłaszania swoich roszczeń w kwestii zaległych spłat. Ma prawo zrezygnować ze starań o ich odzyskanie. Takie stanowisko wierzycieli, niejednokrotnie podyktowane brakiem wiary w odzyskanie długu, sprawia, że mają miejsce sytuacje, iż żaden z wierzycieli których wskazał upadły nie zgłasza wierzytelności.
Jakie jest stanowisko sądu w sprawie braku zgłoszonych wierzytelności?
Do Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynęło zażalenie dłużnika na postanowienie Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, w sprawie umorzenia postępowania upadłościowego w związku z brakiem możliwości sporządzenia listy wierzytelności, co było skutkiem braku zgłoszeń wierzytelności. Według Sądu Rejonowego skoro ustalenie planu spłaty wierzycieli było warunkiem koniecznym do zakończenia postępowania upadłościowego, a nie było to możliwe z uwagi na brak listy wierzytelności, postępowanie należało umorzyć. Rozpoznając złożone zażalenie, Sąd Okręgowy w Katowicach, wydał postanowienie, w którym uwzględnił złożone zażalenie. Zgodnie z wyżej wymienionym postanowieniem, brak zgłoszonych wierzytelności nie może stanowić przesłanki do zaprzestania dalszego prowadzenia postępowania upadłościowego. W związku z tym, że zgodnie z art. 244 ustawy Prawo upadłościowe, syndyk ma obowiązek przygotować listę wierzytelności (brakuje bowiem zapisów wskazujących na okoliczności, kiedy syndyk mógłby od tego obowiązku odstąpić) i następnie przedstawić ją sędziemu-komisarzowi, to w sytuacji braku zgłoszonych wierzytelności w treści dokumentu powinno znaleźć się stwierdzenie, że suma wierzytelności wynosi „zero złotych”. W omawianym postanowieniu pojawia się określenie „zerowa lista wierzytelności”. Zdaniem Sądu Okręgowego taka lista nie jest negatywną przesłanką do ustalenia planu spłaty wierzycieli, którego sporządzenie było konieczne. Jeżeli występuje brak zgłoszonych wierzytelności, to plan spłaty powinien w swej treści wskazywać, że upadły nie jest zobowiązany do regulowania zobowiązań, które powstały przed ogłoszeniem upadłości. A zatem po uprawomocnieniu się postanowienia o planie spłaty wierzycieli, sąd powinien wydać postanowienie o stwierdzeniu wykonania postanowień planu i umorzyć zadłużenie powstałe przed ogłoszeniem upadłości.
Podsumowując, upadły dłużnik nie może ponosić konsekwencji tego, że zgłoszeni przez niego wierzyciele nie zdecydowali się na udział w postępowaniu upadłościowym i zrezygnowali ze zgłoszenia wierzytelności. Brak zgłoszeń wierzytelności nie może być tym samym podstawą do umorzenia postępowania i uniemożliwienia uzyskania przez dłużnika oddłużenia.
Dodaj komentarz