W konsumenckim postępowaniu upadłościowym, w przedmiocie zabezpieczenia majątku, w zasadzie stosuje się ogólne przepisy regulujące postępowanie dla przedsiębiorców, z wyjątkiem wskazanych jako niemających zastosowania.
Zmiany po 1 stycznia 2016 roku
Wcześniej obowiązująca ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze przewidywała wyłączenie przy upadłości konsumenckiej wszystkich przepisów, regulujących zabezpieczenie majątku dłużnika po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. W ustawie Prawo upadłościowe, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku, zawarty jest przepis:
Art. 39. 1. Sąd na wniosek wnioskodawcy, dłużnika lub tymczasowego nadzorcy sądowego może zawiesić postępowanie egzekucyjne oraz uchylić zajęcie rachunku bankowego, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów postępowania upadłościowego […].
Oznacza to, że z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej komornik wstrzymuje prowadzone dotychczas czynności wobec dłużnika; musi np. zwolnić jego wynagrodzenie za pracę, nie może prowadzić jakichkolwiek czynności w kierunku odzyskania należności, a środki dotychczas uzyskane w zawieszonym postępowaniu musi przekazać do masy upadłościowej.
Postępowanie egzekucyjne a upadłościowe
Postępowanie upadłościowe jest niewątpliwie korzystniejsze dla dłużnika niż egzekucyjne. Dłużnik ponosi jedynie koszty opłaty sądowej (30 zł) za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, ewentualnie wynagrodzenia dla kancelarii, która wniosek sporządza. Natomiast w postępowaniu egzekucyjnym co do zasady dłużnik obciążony jest kosztami procesu i egzekucji, co znacznie zwiększa zadłużenie.
Jeżeli chodzi o odsetki od zadłużenia, to mogą one być naliczane jedynie do dnia ogłoszenia upadłości przez sąd. Natomiast w postępowaniu egzekucyjnym zadłużenie stale rośnie, bowiem proces naliczania odsetek jest nieograniczony.
Co do skutków postępowania, to postępowanie upadłościowe może prowadzić do oddłużenia; o ile w toku likwidacji majątku dłużnika (masy upadłościowej) i po wykonaniu planu spłaty pozostaną niezaspokojone wierzytelności, zostaną one umorzone. Natomiast w postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel po jego umorzeniu może je wszcząć ponownie, co wiąże się z ponownym dochodzeniem wierzytelności w kolejnym postępowaniu egzekucyjnym, a co za tym idzie – naliczaniem dalszych odsetek i kosztów komorniczych.
Dodaj komentarz