Wszechobecna reklama wmawiająca konsumentom, że na wszystko ich stać oraz coraz wyższe zarobki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na przysłowiowe życie na kredyt. Oznacza to otaczanie się przedmiotami czy korzystanie z zagranicznych wyjazdów, na które de facto nas nie stać. Przy jednym lub dwóch kredytach konsumpcyjnych problem jest niezauważalny, ale już przy kilku takich zobowiązaniach wystarczy drobne “potknięcie” finansowe, np. utrata pracy lub dodatkowe wydatki związane ze zdrowiem. Wówczas w szybkim tempie z konsumenta stajemy się dłużnikami.
Najwięcej osób stojących w obliczu niewypłacalności szuka pomocy wśród najbliższej rodziny lub przyjaciół. Z wielu względów jest to bezpieczne rozwiązanie jeśli wymagana kwota jest stosunkowo niska. Jeżeli w grę wchodzą kwoty od kilkunastu tysięcy wzwyż, to pożyczka takiej sumy pieniędzy od rodziny może być znacznie trudniejsza.
Jeżeli rodzina nie pomoże to warto skorzystać z najprostszego rozwiązania i sprzedać najbardziej wartościowe rzeczy znajdujące się w posiadaniu dłużnika. Nawet jeżeli nie pomoże to całkowicie zlikwidować zadłużenia, to przynajmniej je zmniejszy, a to będzie już pierwszy krok do poprawy sytuacji finansowej.
Bankructwo to najczęściej ostateczność
Niestety zadłużenie może być na tyle wysokie, że jedynym sposobem, aby się z nim uporać będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli po prostu bankructwa.
Jest to nic innego jak redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości dłużnika jest fakt, że niewypłacalność nie wynika bezpośrednio z jego winy.
Zanim jednak zadłużony konsument zdecyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, warto aby wiedział z jakich elementów składa się proces upadłościowy oraz jak przebiega w praktyce.
Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości
Jak już zostało wspomniane pierwszym etapem jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości (może to zrobić konsument lub pełnomocnik działający w jego imieniu). A zakończeniem całego postępowania jest ogłoszenie upadłości lub ewentualne oddalenie wniosku.
W trakcie postępowania sąd bada m.in., czy dłużnik spełnił wszystkie warunki uprawniające go do ogłoszenia upadłości.
Postępowanie upadłościowe właściwe
Wraz z ogłoszeniem upadłości następuje spłata wierzycieli z majątku dłużnika, który zostanie w tym celu spieniężony oraz jego dochodów. Cały proces spłaty odbywa się na podstawie opracowanej listy wierzycieli.
Plan spłaty wierzycieli
Wiąże się on zespłatą wierzycieli dokonywaną zgodnie z ustalonym przez sąd planem w kwocie przez niego wskaznej przez okres maksymalnie 3 lat. Na tym etapie sąd określa również jaka część zobowiązań upadłego zostanie umorzone po wykonaniu planu, czyli zostanie dłużnikowi umorzona.
W przypadku kiedy sytuacja dłużnika jest na tyle trudna, że nie będzie on w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat w ratach, to od razu następuje umorzenie zobowiązań czyli oddłużenie, bez żadnych świadczeń na rzecz wierzycieli. Nie ma się co oszukiwać, że niemal każdy upadły konsument chciałby, aby jego postępowanie upadłościowe przybrało właśnie taki obrót, żeby mógł skorzystać z oddłużenia.
Kiedy możesz skorzystać z oddłużenia?
Warto wiedzieć, że oddłużenie może nastąpić w trzech różnych okolicznościach uzależnionych od sytuacji finansowej upadłego konsumenta. Najprostszym powodem oddłużenia jest to po prostu całkowita spłata wierzycieli. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania. Dlatego oddłużenie jest również możliwe po wydaniu postanowienia o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty. W takim przypadku sąd nie ustala planu spłaty wierzycieli, ponieważ z sytuacji finansowej upadłego wynika, że nie będzie on w stanie dokonać żadnych spłat. Zdarzają się również takie sytuacje, że sąd uchyla plan spłaty wierzycieli, ponieważ upadły z powodów niezależnych od niego, utracił możliwość dokonywania spłat swoich zobowiązań.
„Komfortową” sytuacją dla upadłego jest kiedy udaje mu się spełnić warunki ogłoszenia upadłości w toku całego postępowania. Może mieć wtedy pewność, że sąd umorzy mu długi, czyli dokona oddłużenia.
Dodaj komentarz