W trakcie postępowania upadłościowego syndyk masy upadłościowej rozdziela fundusze uzyskane z jej likwidacji wraz z odsetkami. Ustawa Prawo upadłościowe stanowi:
Art. 335. Fundusze masy upadłości obejmują sumy uzyskane z likwidacji masy upadłości oraz dochód uzyskany z prowadzenia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa upadłego, a także odsetki od tych sum zdeponowanych w banku, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Fundusze masy upadłościowej nie obejmują środków uzyskanych ze zbycia rzeczy, wierzytelności i praw obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym skarbowym i hipoteką morską w zakresie niezbędnym do zaspokojenia wierzycieli, których wierzytelności były na tych rzeczach lub prawach zabezpieczone.
Plan podziału funduszy
Podział funduszy masy upadłościowej może być przeprowadzany kilkakrotnie w miarę jej likwidacji; jeżeli taka sytuacja ma miejsce, wówczas syndyk w toku postępowania upadłościowego sporządza kilka planów podziału, w tym plany częściowe. Dopiero z chwilą zakończenia likwidacji majątku dłużnika syndyk masy upadłościowej sporządza ostateczny plan jej podziału. Zawiera on następujące elementy:
- Sumę podlegającą podziałowi,
- Wierzytelności i prawa osób uczestniczących w podziale,
- Sumę przypadającą każdemu z uczestników po podziale,
- Wskazanie, które sumy mają być wypłacone, a które pozostawione w masie upadłościowej lub depozycie sądowym i z jakich powodów,
- Oznaczenie, że jest to podział ostateczny.
Plan ten zostaje złożony do zatwierdzenia sędziemu-komisarzowi, który może wnieść do niego poprawki lub polecić syndykowi dokonanie określonych zmian. Plan podziału składany jest w wersji elektronicznej (art. 347 p.u.). W ciągu dwóch tygodni zainteresowani mogą się z tym planem zapoznać i wnieść ewentualne zastrzeżenia; jeżeli ich nie ma, sędzia-komisarz zatwierdza plan, który podlega niezwłocznemu wykonaniu.
Zakończenie postępowania
Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe:
Art. 368. Stwierdzenie zakończenia postępowania upadłościowego
- Sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdza zakończenie postępowania upadłościowego.
- Sąd stwierdza zakończenie postępowania także wtedy, gdy w toku postępowania wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni.
Syndyk masy upadłościowej dokonuje przelewu określonych kwot na rachunki bankowe wierzycieli lub przekazuje je w inny ustalony sposób. Środki nieodebrane w wyznaczonym terminie zostają przesunięte do depozytu bankowego, skąd mogą zostać zwrócone dłużnikowi bądź przekazane do Skarbu Państwa.
Dodaj komentarz