Może zdarzyć się tak, że z powodu jakichś zawirowań życiowych czy nieprzewidzianych zdarzeń losowych, stracisz rachubę odnośnie do swoich długów. Świadomość zadłużenia i uporządkowanie wiedzy na jego temat są niezbędne, jeśli chce się zacząć spłacać swoje zobowiązania pieniężne. Na szczęście dziś bycie na bieżąco z własnymi sprawami finansowymi jest stosunkowo łatwe. Istnieją bowiem rejestry dłużników, w których możesz odnaleźć swoje zadłużenie – jeżeli tylko takie posiadasz.
Najbardziej znanym rejestrem jest BIK – Biuro Informacji Kredytowej. To instytucja, która gromadzi i udostępnia dane na temat historii kredytowej klientów banków, parabanków i SKOK-ów (spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych). Dzięki BIK-owi można poznać swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić, czy i jakiego rodzaju długi się posiada (takie, które jeszcze nie stały się wymagalne czy długi, ze spłaceniem których już od dawna zalegasz). Pierwszym krokiem do otrzymania takiego raportu jest założenie konta w serwisie BIK-u. Cała usługa jest darmowa.
Podobna procedura obowiązuje w przypadku Krajowego Rejestru Długów. KRD przechowuje dane na temat sytuacji finansowej konsumentów i firm. Biuro informacji gospodarczej gromadzi i udostępnia dane zarówno o zadłużeniu, jak i o terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Aby uzyskać informacje na temat swojej sytuacji finansowej, należy odwiedzić stronę KRD i tam się zarejestrować.
Internetową platformą weryfikującą zadłużenie jest Narodowe Centrum Długów. Na stronie NCD można znaleźć notkę następującej treści:
NCD jest platformą umożliwiającą wierzycielom dodawanie długów i wystawienie ich na sprzedaż. W prosty i bezpłatny sposób, wpisując wymagane dane, jesteś w stanie zweryfikować, czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Jeżeli Twój dług jest wystawiony na sprzedaż, możesz odpłatnie wycofać ofertę z rejestru NCD.
Dodatkowo możesz przeczytać publikacje, z których dowiesz się więcej, jak krok po kroku radzić sobie w procesie wychodzenia z długów.
ERIF BIG to z kolei biuro informacji gospodarczej, dzięki któremu konsument może sprawdzić swój stan zadłużenia oraz przekonać się, czy na liście dłużników nie znajduje się jakaś firma, z usług której zamierza skorzystać. ERIF daje także możliwość kontrolowania zadłużenia firmom; dzięki ERIF-owi mogą one również sprawdzać swoich kontrahentów czy dopisywać dłużników do rejestru długów. Z usług ERIF-u korzystają też instytucje finansowe, jednostki samorządu terytorialnego czy wspólnoty mieszkaniowe. W biurze można znaleźć informacje o zadłużeniach z rynku telekomunikacyjnego, multimedialnego, bankowego, finansowego i innych. Korzystanie z usług ERIF-u drogą elektroniczną jest tak samo łatwe, jak w przypadku wcześniejszych podmiotów.
Dodaj komentarz