Przyczyną popadnięcia większości rolników w problemy finansowe jest zazwyczaj obniżenie dochodów wskutek nieurodzaju, klęski żywiołowej, zawarcia niekorzystnych umów lub nadmiaru inwestycji z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Od pewnego czasu polskie prawo daje możliwość wyjścia z długów również rolnikom.
Rolnik czy rolnik?
Na początku należy uczynić rozróżnienie pomiędzy rolnikiem osobą fizyczną – konsumentem a rolnikiem osobą fizyczną – przedsiębiorcą. Jest to zasadnicza kwestia, od niej bowiem zależy, o jaki rodzaj upadłości będzie mógł ubiegać się gospodarz. Rolnik, który jest osobą fizyczną – konsumentem, prowadzi gospodarstwo rolne wyłącznie dla swoich potrzeb. Z kolei rolnik osoba fizyczna – przedsiębiorca prowadzi własną działalność. Przyjmuje się, że przedsiębiorca to ktoś, kto zajmuje się zarobkową aktywnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, zawodową oraz poszukiwaniem i wydobywaniem kopalin ze złóż. Podmioty będące przedsiębiorcami są wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego.
Gospodarstwo
Dalej należy określić, co tak naprawdę jest gospodarstwem rolnym. Czy wystarczy, aby ktoś był właścicielem gruntów czy zwierząt? Według definicji ważnej z punktu widzenia przepisów prawa upadłościowego – gospodarstwo rolne to jednostka gospodarcza zorganizowana na nieruchomości rolnej o takim obszarze, że możliwe jest prowadzenie działalności wytwórczej przeznaczonej na zbyt. Zatem w kontekście prawa upadłościowego samo posiadanie środków produkcji nie usprawnia jeszcze do starania się o upadłość. W ramach prowadzonego gospodarstwa musi istnieć realna działalność wytwórcza. Jest to powód, dla którego sąd skrupulatnie bada właściwości składników majątkowych wchodzących w skład gospodarstwa i rodzaj działalności prowadzonej przez ich właściciela.
Niepłynność
Podstawą ogłoszenia upadłości rolnika jest jego stan niewypłacalność, która musi wiązać się z utratą płynności. To znaczy, że sytuacja, w której zobowiązania gospodarza przewyższają łączną wartość składników jego majątku, nie jest wystarczająca, by ogłosić upadłość. Rolnik powinien być niezdolny do uregulowania długów i musi wykazać, że zaprzestał ich spłacania.
Tendencje
Doświadczenie pokazuje, że niewłaściwe postępowanie właścicieli nieruchomości rolnych o wysokiej wartości często prowadzi do pogłębienia zadłużenia. Należy pamiętać, że zadłużony rolnik to również zadłużony współmałżonek i całe gospodarstwo domowe. Niekiedy też podejmowane przez gospodarza zachowania mające na celu ochronę ziemi, sprowadzają się do działania z pokrzywdzeniem wierzycieli, co bardzo utrudnia ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zatem do swoich problemów finansowych warto podejść odpowiedzialnie, by potem móc wykazać się rzetelnością i szybciej uzyskać status upadłego.
Dodaj komentarz