Niejeden artykuł powstał już na ten temat, ba! Nawet książki o tym napisano. Tymczasem znowu wracamy do kwestii mądrego wydawania pieniędzy.
Wydawaj to, co masz
Po pierwsze, powinniśmy wydawać nie więcej, niż w rzeczywistości posiadamy. Korzystanie z karty kredytowej to dla wielu bardzo kusząca propozycja. Niestety, jest o tyle atrakcyjna, co niebezpieczna. Bardzo szybko można przyzwyczaić się żyć na koszt jakiejś instytucji. A na tym właśnie polega korzystanie z karty kredytowej. Dysponujemy środkami, których tak naprawdę nie mamy, które nie są nasze. Poza tym limity nagle zaczynają się zwiększać… i przekraczać domowy budżet. W ogóle lepiej płacić gotówką niż kartą – nawet tylko płatniczą, niekoniecznie kredytową. Fizyczny pieniądz wydaje się trudniej, łatwiej dostrzec, że go ubywa.
Planuj i analizuj
Po drugie, bądź świadomy swoich wydatków. Pomyśl o comiesięcznym raporcie dotyczącym tego, na co wydajesz pieniądze. Przyjrzyj mu się raz i drugi. Pomyśl, bez czego dałoby się żyć, na czym możesz oszczędzić. Spisywanie i analizowanie wydatków to naprawdę dobry nawyk! Sprawdzając wydatki świadomie zaczniesz sięgać po portfel. Poza tym łatwiej będzie ci zacząć planować budżet i wszelkie jego nadwyrężenia.
Kontroluj, porównuj
Po trzecie, staraj się nie działać zbyt szybko i pod wpływem impulsu. Jeżeli najdzie cię myśl o kupieniu czegoś, odłóż ją na jakiś czas (szczególnie w przypadku dużych zakupów). Kiedy wybierasz się do sklepu na mniejsze zakupy, koniecznie zrób listę. Warto także poświęcić czas na porównywanie cen. Nawet jeśli stać cię na kupienie droższego towaru, przyjrzyj się innym. A nuż okaże się, że droższy wcale nie znaczy lepszy. Inna sprawa, że nie zawsze warto kupować tańsze produkty. Dosyć często należy postawić na jakość. W dalszej perspektywie takie zakupy bardziej się opłacają.
Odkładaj, a nie pożyczaj
Dalej. Za wszelką cenę wystrzegaj się kredytów i pożyczek! Oczywiście, jeżeli rzecz dotyczy kupna mieszkania czy wybudowania domu, decyzja została dobrze przemyślana, a ty i twoja druga połowa wykazujecie zdolność finansową – droga wolna. Czasami jednak zdarzają się większe wydatki (remont, kupno jakiegoś sprzętu), które przekraczają domowy budżet. W takiej sytuacji nie zadłużaj się. Wydaj pieniądze na ten konkretny cel dopiero wtedy, gdy je zaoszczędzisz.
Dodaj komentarz