Autorzy publikacji na temat prawa upadłościowego, bardzo często podkreślają, aby we wniosku o upadłość konsumencką nie zatajać oraz wystrzegać się podawania nieprawdziwych informacji. Mimo to zdarzają się upadli konsumenci, którzy robią wszystko, żeby ochronić chociaż minimalną część swojego majątku. Mają oczywiście nadzieję, że ich kłamstwo nie wyjdzie na jaw. Z poczucia empatii można wykazać moralne zrozumienie dla ich czynu. Nikt z nas nie chciałby stracić majątku, na który pracował całe życie, niejednokrotnie kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń. Niestety, bardzo szybko może się okazać, że z powodu nawet najmniejszego kłamstwa, upadły konsument może stracić dużo więcej – włącznie z poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Oddalenie wniosku
Podczas spotkania z prawnikiem, konsument dowie się m.in., że jego upadłość jest bardzo nie na rękę wierzycielom, ponieważ wydłuży to cały proces zwrotu ich wierzytelności. Dlatego mogą oni mocno się starać, aby znaleźć powód do zgłoszenia wniosku o umorzenie postępowania upadłościowego. Wystarczy, że jeden z wierzycieli bankowych, który został pominięty we wniosku, znajdzie swojego klienta na liście ogłoszonych upadłości konsumenckich. Pozostali wierzycieli bardzo chętnie wykorzystają tę informację. Efekt? O zaistniałym fakcie bardzo szybko dowiedzą się sędzia-komisarz oraz syndyk. A dalszą konsekwencją będzie umorzenie postępowania. Upadły konsument może wyjść z całego zamieszania obronną ręką tylko wtedy, jeśli sąd uzna, że zatajone informacje nie miały znaczącego wpływu na jego sytuację.
Konsekwencje karne
Dla wielu upadłych konsumentów, odpowiedzialność karna może mieć najmniejsze znaczenie, ponieważ dużo ważniejsza będzie dla nich obawa przed oddaleniem wniosku lub umorzeniem całego postępowania. Niemniej jednak, należy także być świadomym, że zgodnie z Prawem Upadłościowym za podanie nieprawdziwych danych we wniosku, podlega się karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do nawet pięciu lat. Ponadto, upadły konsument może mieć problem z ponownym ogłoszeniem upadłości w przyszłości. Bardzo precyzyjnie określa ten fakt Prawo Upadłościowe.
Dodaj komentarz