Niektórzy zadłużeni konsumenci borykają się z problemem egzekucji długów przez kilku komorników. Jednym z takich konsumentów jest Pan Marian, który na jednym z forów internetowych żali się, że jednocześnie dwóch komorników prowadzi egzekucję jego długu. Jeden zajmuje pensję, a drugi wycenia i planuje zająć ruchomości. Bezskuteczne okazało się powiadomienie o toczącej się już egzekucji oraz wskazanie przez Pana Mariana braku majątku, który pozwoliłby na egzekucję długu.
Czy kilku komorników może egzekwować ten sam dług?
Konsumenci borykający się z zadłużeniami powinni być świadomi, że nie jest możliwa egzekucja długów przez dwóch i więcej komorników z tej samej rzeczy na podstawie art. 7731 Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że „w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela”.
Kiedy egzekucji może dokonać kilku komorników?
Taka sytuacja będzie dotyczyć postępowania egzekucyjnego wszczynanego na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. Dłużnik może mieć kilka wyroków sądowych przeciwko sobie, które mogą być skierowane do różnych komorników po opatrzeniu ich klauzulą wykonalności. Jeśli jest z czego egzekwować, czyli jest majątek dłużnika pozwalający na zaspokojenie wierzyciela, to komornicy będą egzekwować wierzytelności z tego majątku dłużnika. Tylko w takim przypadku może to wykonywać kilku komorników. Odbywa się to na podstawie art. 803 Kodeksu postępowania cywilnego „tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego”.
Dłużnik może złożyć skargę na komorników
Z uwagi na zasadę nadmiernej nieuciążliwości egzekucji dla dłużnika oraz z uwagi na to, że komornik lub komornicy mogliby zaspokoić się z jednego rodzaju składników majątkowych posiadanych przez ruchomości lub wynagrodzenie za pracę, konsument może złożyć na podstawie art. 767 K.p.c. skargę na czynności komornika z uwagi na zajmowanie innego składnika majątkowego, co powoduje uciążliwość dla dłużnika, ponieważ jego prawa własności do rzeczy lub możliwość otrzymania pełnego wynagrodzenia zostały przez komornika naruszone.
Dodaj komentarz