Restrukturyzacja firmy w nowym wydaniu
Od początku 2016 roku obowiązuje nowa ustawa Prawo Restrukturyzacyjne, która całkowicie redefiniuje restrukturyzację przedsiębiorstw. I to zarówno osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółek kapitałowych oraz osobowych.
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje określone procedury postępowań restrukturyzacyjnych, dzięki którym zadłużonym przedsiębiorcom uda się uchronić firmę przed likwidacją przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony wierzycielom. Dlatego jeżeli dłużnik planuje podjąć się działań restrukturyzacyjnych, to w zależności od stopnia zagrożenia firmy bankructwem, musi liczyć się z kilkoma poniższymi procedurami:
- postępowanie o zatwierdzenie układu, które pozwala na porozumienie z wierzycielami;
- przyspieszone postępowanie układowe, które oznacza, że m.in. do zawarcia układu będzie można dochodzić podczas zgromadzenia wierzycieli;
- postępowania układowe zostało przeznaczone dla tych przedsiębiorców, którzy są na skraju niewypłacalności lub już są niewypłacalni;
- postępowanie sanacyjne zgodnie, z którym następuje restrukturyzacja zobowiązań, a dłużnik ma ograniczone możliwości zarządzania swoim majątkiem.
Nowe regulacje mają być przede wszystkim swoistą gwarancją poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. Zgodnie z nimi wierzyciele będą mieli wpływ na przebieg postępowania.
Nowe prawo restrukturyzacyjne może być sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców
Sąd nie może w tym samym czasie ogłaszać upadłości przedsiębiorstwa i prowadzić jego postępowania restrukturyzacyjnego. Wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego zawiesza z mocy samego prawa prowadzone postępowania egzekucyjne. W praktyce oznacza to, że w momencie wydania postanowienia o otwarciu postępowania dłużnikowi nie można wypowiedzieć umów czynszu, umów bankowych, leasingowych i innych, które uniemożliwiałyby dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.
Czy restrukturyzacja pozwoli uchronić firmę przed upadłością?
Upadłość niemal każdemu kojarzy się z porażką. Wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało z nią współpracować w obawie, że niedługo zniknie z rynku. Nawet jeśli nie będzie to prawdą. Bez wahania pomocnym krokiem do wyjścia z problemów finansowych poszczególnych przedsiębiorstw może okazać się ich restrukturyzacja. Już samo słowo niesie ze sobą bardziej pozytywne skojarzenia niż upadłość.
Czym jest i na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne?
Sąd restrukturyzacyjny w ramach postępowania restrukturyzacyjnego wyznacza doradcę, który pod nadzorem sędziego komisarza będzie prowadził czynności mające na celu restrukturyzację firmy. W ramach tych czynności doradca przygotuje i przedstawi sędziemu plan restrukturyzacyjny na podstawie, którego zostaną podjęte wszystkie późniejsze decyzje dotyczące działań, które powinny się zakończyć układem, czyli „ugodą” z wierzycielami i umożliwić dalszą działalność operacyjną przedsiębiorstwa.
To, co najbardziej powinno zainteresować przedsiębiorców to fakt, że takie działanie stwarza firmie warunki ochronne do działania – bez zagrożenia ze strony wierzycieli. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do firmy może zostać wprowadzony zarządca sądowy, który będzie mógł, co prawda zawiesić część prowadzonych już egzekucji komorniczych, ale i będzie miał prawo odsunięcia zarządu i pełnienia jego funkcji. Firma po wyjściu zarządcy sądowego będzie w stanie w miarę konkurencyjnie funkcjonować na rynku.
Zadłużony przedsiębiorca powinien także wiedzieć, że od momentu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie wolno mu spłacać żadnych zaległości finansowych. Jedyny koszt jaki może ponosić, powinien wiązać się z funkcjonowaniem firmy, czyli wynagrodzenia pracowników, rachunki, zobowiązania podatkowe, ZUS. Pozostałe zaległości są zawieszone do momentu osiągnięcia porozumienia z wierzycielami.
Dodaj komentarz