W przypadku zaistnienia niewypłacalności, zadłużony przedsiębiorca w ramach reakcji na taką sytuację w swojej firmie ma dwie drogi działania: może złożyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego albo wniosek o ogłoszenie upadłości. Oba postępowania zostały stworzone z uwagi na potrzebę regulowania problemu zadłużenia, które przerosło możliwości spłaty dłużnika. Postępowania te są jednak od siebie odmienne, a główną różnicą miedzy nimi jest cel każdego z nich. Przepisy prawa obligują niewypłacalnego przedsiębiorcę do terminowego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i dają możliwość przystąpienia do postępowania restrukturyzacyjnego. Jednocześnie nie zabraniają złożenia obu wspomnianych wniosków w tym samym czasie. Kolejność ich rozpatrzenia nie jest jednak przypadkowa.
Cele postępowań
Celem postępowania restrukturyzacyjnego, o czym czytamy w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego- także dzięki przeprowadzeniu działań sanacyjnych. Tymczasem postępowanie w ramach upadłości gospodarczej należy prowadzić tak, co określa ustawa Prawo upadłościowe, aby w jak najwyższym stopniu zostały zaspokojone roszczenia wierzycieli, a jeżeli racjonalne względy na to pozwolą, to również aby dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane. Powyższe ma ścisły związek z zapisaną w Prawie restrukturyzacyjnym zasadą dotyczącą kolejności rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli zostaną one złożone równocześnie.
Zasady rozpoznania wniosków
Ustawodawca nie zabrania przystępującym do postępowania restrukturyzacyjnego złożenia wniosku o upadłość gospodarczą. Co więcej przewiduje taką ewentualność i daje jasne wytyczne jak w takich okolicznościach wygląda kolejność ich rozpoznania. Mianowicie, jeżeli nastąpi zbieg obu wniosków, wówczas w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Sąd restrukturyzacyjny dowiedziawszy się o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości niezwłocznie zawiadamia sąd upadłościowy o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego, a ten wstrzymuje rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w kwestii wniosku restrukturyzacyjnego. Zdarza się, że wstrzymaniu wniosku o ogłoszenie upadłości sprzeciwia się interes ogółu wierzycieli. Wtedy, jeżeli nie ma przeciwwskazań, sąd upadłościowy wydaje postanowienie o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego i rozstrzyga je w jednym postępowaniu.
Znaczenie wniosku o upadłość gospodarczą
Jak już wspomniano, niewypłacalny przedsiębiorca ma obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, kiedy jego firma stanie się niewypłacalna. Czas na złożenie owego wniosku wynosi, zgodnie z Prawem upadłościowym, nie więcej niż 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Osoby, na których spoczywa ten obowiązek ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku w terminie. Mogą się one od tej odpowiedzialności uwolnić, zwłaszcza jeżeli wykażą, że w odpowiednim czasie otwarto postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Zwracamy jednak uwagę, że samo złożenie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie jest wystarczające do uchylenia się od odpowiedzialności za brak wniosku o upadłość gospodarczą. Czynności postępowania restrukturyzacyjnego muszą się w wyznaczonym ustawą czasie rozpocząć. W związku z tym niejednokrotnie warto, zwłaszcza kiedy brak jest pewności, że wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjny zostanie pozytywnie rozpatrzony, złożyć również wniosek o ogłoszenie upadłości.
Dodaj komentarz