Większość konsumentów stara się regulować swoje zobowiązania finansowe na bieżąco. Zdarzają się jednak czasami nieprzewidziane wydatki, które potrafią nadszarpnąć zaplanowany budżet domowy. W efekcie czego zapłacenie wszystkich rachunków w wyznaczonym terminie może być niewykonalne. Wówczas wraz z upływającym terminem płatności po swoją należność zaczyna upominać się wierzyciel. Zazwyczaj zleca odzyskanie swoich należności windykatorom.
Jeszcze kilkanaście lat temu hasło „windykator” miało wyjątkowo złą renomę i kojarzyło się niemal wyłącznie z panami o nieprzyjemnej aparycji, którzy siłowymi rozwiązaniami próbowali zdobyć pieniądze od dłużnika. Tak przynajmniej przedstawiały ich filmy lat 90-tych i początków dwudziestego wieku. W rzeczywistości jednak praca firmy windykacyjnej lub działu windykacyjnego opiera się na mediacjach i presji psychologicznej, która ma wywołać w dłużniku poczucie strachu i przekonać go do szybszej spłaty zadłużenia.
Na czym polega windykacja?
Windykacja to swoisty rodzaj mediacji pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielami, którzy mogą występować jako osoba fizyczna lub instytucja, np. bank, operator komórkowy czy dostawca energii i mediów. Powinna się ona opierać na dialogu i negocjacjach. Najczęściej odbywa się to na zasadzie tzw. windykacji polubownej, czyli wysyłaniu przypomnień o zaległej zapłacie lub wykonywaniu licznych połączeń telefonicznych. Głównym zadaniem windykatora jest przekonanie dłużnika, aby dobrowolnie podpisał on ugodę lub spłacił zaległe zobowiązanie. Jeżeli windykacja polubowna nie przynosi efektów, wówczas windykator przechodzi do windykacji sądowej, czyli kieruje sprawę do sądu, który może nakazać zwrot dóbr i przekazać sprawę komornikowi.
Czego nie mogą robić firmy windykacyjne?
Jeżeli z dłużnikiem kontaktują się firmy windykacyjne to powinien on przede wszystkim poznać swoje prawa w tej kwestii oraz zakres czynności jakie mogą realizować firmy lub działy windykacyjne w celu ściągnięcia wierzytelności. Wbrew pozorom ich zakres działań w tej kwestii jest mocno ograniczony. Mogą de facto prowadzić negocjacje, które doprowadzą do spłaty zadłużenia lub rozłożenia go na raty. W tym celu mogą przesyłać dłużnikowi wezwania do zapłaty lub próbować połączyć się z nim telefonicznie. W ostateczności mogą oddać sprawę do sądu z pozwem o spłatę długu.
Natomiast windykatorzy z pewnością nie mogą uporczywie nachodzić dłużnika w domu lub miejscu pracy, ani nękać go telefonami czy wiadomościami email. Zakazane jest również domaganie się wyjawienia majątku dłużnika, zastraszanie, ściganie na podstawie kodeksu karnego czy stosowanie gróźb. Zdarza się również, że windykatorzy próbują wykorzystać niewiedzę dłużnika z zakresu prawa i wprowadzać go w błąd
Jeżeli dłużnik uzna, że windykator w kontakcie z nim przekroczył swoje uprawnienia to powinien powiadomić o tym fakcie policję lub bezpośrednio prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Co więcej, jeśli firmy windykacyjne naruszają przepisy, konsumenci mogą także powiadomić o ich niezgodnych z prawem praktykach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ma prawo wymierzyć im kary finansowe. Warto też wiedzieć, że firmy windykacyjne mogą wspierać się w swojej pracy przepisami kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu administracyjnego oraz kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa upadłościowego.
Windykacja vs. egzekucja komornicza
Przede wszystkim, windykator nie ma prawa zajmować żadnych dóbr materialnych dłużnika. Może to robić wyłącznie komornik i to po prawomocnym wyroku sądu. Mimo to, zdarza się, że firmy windykacyjne zastraszają dłużników wmawiając im lub zastraszając możliwością przeprowadzenia egzekucji komorniczej. W rzeczywistości jednak ma to na celu jedynie wywołanie lęku na mniej świadomych prawnie dłużnikach.
Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem odzyskania długu. Jest wdrażana dopiero w momencie, jeżeli mediacje windykacyjne nie przyniosły oczekiwanego efektu. Co ważne, komornik w przeciwieństwie do windykatora jest funkcjonariuszem publicznym przy sądzie rejonowym, a nie firmą komercyjną. Jego głównym celem jest wykonanie czynności egzekucyjnych w sprawach cywilnych. Dlatego tylko komornik może prowadzić egzekucję bezpośrednio z dochodu dłużnika czy rachunku bankowego oraz ma prawo przymusowego otwarcia drzwi mieszkania lub firmy, aby je przeszukać. Komornik może również pozyskać informacje na temat kondycji finansowej dłużnika bezpośrednio od banków, organów podatkowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych pokrewnych instytucji.
Może się również zdarzyć, że komornik także przekracza swoje uprawnienia. W takim przypadku, dłużnikowi przysługuje prawo wniesienia do sądu rejonowego skargi na czynności wykonywane przez komornika.
Dodaj komentarz