Stan obecny
Przekonanie o tym, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej za granicą jest łatwiejsze niż w Polsce, wydaje się być złudne. Polskie prawo upadłościowe ciągle przybiera nowy kształt. W ciągu ostatnich lat wiele kwestii prawnych w ustawie zostało zmienionych. Na rok 2019 przewidziano kolejne zmiany, które realnie poprawią sytuację dłużnika na drodze do oddłużenia.
Rozporządzenie UE
Obywatel Polski ma prawo do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej za granicą, co gwarantuje mu unijne rozporządzenie Rady Unii Europejskiej nr 1346/2000. Możliwość ogłoszenia upadłości w którymś z krajów członkowskich UE obowiązuje nawet wtedy, gdy nasz rodak nie może spodziewać się oddłużenia przez upadłość w swoim macierzystym kraju. Skutki wszczęcia postępowania w jednym z krajów europejskich mają swoją moc w państwie, z którego pochodzi dłużnik.
Ewentualne trudności
Jeśli chodzi o skutki upadłości konsumenckiej w krajach europejskich, nie należy spodziewać się cudów. Każdy krajowy porządek prawny państw członkowskich UE przewiduje przeprowadzenie likwidacji majątku dłużnika. Działa tam organ, którego zadaniem jest spieniężenie majątku upadłego z przeznaczeniem na zaspokojenie kosztów postępowania i roszczeń wierzycieli.
Inną trudnością może być brak jurysdykcji zagranicznego sądu, do którego złożono wniosek o ogłoszenie upadłości. Niekiedy sąd może nie mieć uprawnień do rozpoznawania i rozstrzygania danej sprawy. Sąd będzie dokładnie badał swoją jurysdykcję, co znaczy, że będzie sprawdzał, czy w danym państwie znajduje się rzeczywisty ośrodek interesów życiowych dłużnika. Oznacza to, że nie wystarczy przyjechać do konkretnego kraju albo przebywać tam kilka tygodni, oczekując, że to umożliwi ogłoszenie upadłości. Trzeba tam rzeczywiście żyć! Na to składa się wynajem mieszkania, podjęcie pracy, płacenie podatków i ubezpieczenia, otwarcie rachunku bankowego itd. Jeżeli sędzia stwierdzi, że wszystkie te warunki spełniono jedynie po to, żeby ogłosić upadłość, szkodząc tym samym wierzycielom, wniosek o upadłość zostanie oddalony.
W Polsce łatwiej!
Planowane zmiany w polskim prawie upadłościowym wydają się być rewolucyjne. Szczególnie kontrowersyjny przepis o możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej nawet w przypadku winy dłużnika czy jego rażącego niedbalstwa wzbudza wśród zainteresowanych wiele emocji. Ten i inne przepisy wpłyną na ułatwienie procesu oddłużenia w kraju. Może warto więc w nim zostać?
Dodaj komentarz