Zazwyczaj postępowanie upadłościowe odbywa się według następującego schematu. Dłużnik przygotowuje wniosek i jeżeli sąd rozpatrzy go pozytywnie to majątek dłużnika zostaje dokładnie spisany i staje się masą upadłości. Następnie zostaje ona spieniężona, aby zaspokoić zobowiązania wszystkich lub części wierzycieli. Pozostałe zadłużenie jest spłacane przez upadłego w ramach ustalonego przez sąd planu spłaty.
Nie zawsze jednak postępowanie upadłościowe odbywa się tak podręcznikowo. Jednym z pytań, z którym często borykają się dłużnicy brzmi: A co jeśli nie dysponuje żadnym majątkiem? Czy wówczas ogłoszenie upadłości staje się niemożliwe?
Czy bez majątku można ogłosić upadłość konsumencką?
Faktycznie jeszcze kilka lat temu przepisy stanowiły, że dłużnik planujący ogłosić upadłość konsumencką musi posiadać jakiś majątek. Od kilku lat funkcjonują jednak nowe przepisy, które określają, że zarówno konsument, jak i były przedsiębiorca, nie muszą posiadać żadnego majątku, aby móc ogłosić upadłość konsumencką.
Jak to wygląda w praktyce?
Nawet jeżeli dłużnik nie posiada żadnych dóbr mogących tworzyć majątek, prawo dopuszcza ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co w ogóle oznacza ten termin? Upadłość konsumencka to nic innego jak redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej w przypadku, gdy staje się ona niewypłacalna, ale nie z własnej winy.
Co oznacza niewypłacalność?
Jest to po prostu utrata jakichkolwiek środków finansowych pozwalających pokryć zaległości finansowe. Brak takiej zdolności musi być trwały, a fakt ten konsument musi udowodnić. Warto jednak wiedzieć, że po nowelizacji przepisów w 2014 r., nie ma znaczenia, czy konsument posiada jakikolwiek majątek. A to oznacza, że nie jest to wymagalny warunek. Najważniejsze, aby był niewypłacalny i aby spełniał ustawowe przesłanki.
Tak naprawdę ogłoszenie upadłości kosztuje niewiele
Koszty związane ze złożeniem wniosku i wniesieniem opłaty skarbowej są niewielkie. Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością dokonania opłaty sądowej w wysokości 30 zł. Będzie trzeba także liczyć się z 17 zł opłaty skarbowej, ale dotyczy tylko tych dłużników, którzy korzystają z pomocyprofesjonalnego pełnomocnika.
Dodatkowo, do kosztów należy doliczyć ewentualne wynagrodzenie pełnomocnika jeżeli konsument będzie korzystał z jego usług. Warto wiedzieć, że korzystanie z pomocy prawnika nie jest obowiązkowe. Jeżeli konsumenta nie stać lub chce po prostu zrobić to samodzielnie to ma taką możliwość. Z tym, że jeśli materia prawna jest dla nas obca i nigdy nie mieliśmy do czynienia z wnioskami, sądami i związaną z tym terminologią, to może to być kłopotliwe. Nieznajomość kwestii prawnych może również sprawić, że popełnimy jakiś błąd, który może mieć negatywny wpływ na pozytywne rozpatrzenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłoścni. Dlatego rezygnacja z pomocy specjalisty powinna być dobrze przemyślana pod różnymi aspektami, nie tylko tymi finansowymi.
Co znajdzie się w masie upadłości skoro dłużnik nie posiada majątku?
Tę kwestię jasno określa art. 491(7) ustawy prawo upadłościowe. Zgodnie z nim, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedną z głównych funkcji upadłości konsumenckiej, czyli oddłużenie, to można stwierdzić, że wykluczenie obowiązku ponoszenia kosztów przez dłużnika pomoże mu wyjść ze stanu niewypłacalności i stanąć finansowo na nogi.
Upadłość konsumencka bez majątku, a egzekucje komornicze
Jeżeli dłużnik nie ma majątku to w skład masy upadłościowej wejdzie jedynie wynagrodzenie za pracę. Warto jednak pamiętać, że wynagrodzenie jest wolne od zajęcia w wysokości niepodlegającej zajęciu przewidzianej przepisami kodeksu pracy, czyli do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zgodnie z regulacją art. 146 niniejszej ustawy postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Co to oznacza dla dłużnika w praktyce?
Powinien on przede wszystkim wiedzieć, że samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na prowadzone przez komorników postępowania egzekucyjne. Dopiero po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości komornik nie może już egzekwować bezpośrednio od dłużnika. Natomiast wierzyciele mogą zostać zaspokojeni jedynie z podziału masy upadłościowej.
Dodaj komentarz