Dobrze będzie, jeżeli najpierw wyjaśnimy, co znaczy słowo egzekucja. Według Słownika Języka Polskiego jest to przymusowe ściągnięcie należności. Podobna definicja, choć bardziej rozbudowana, istnieje w prawie: na egzekucję, a raczej – na postępowanie egzekucyjne – składają się takie czynności, które mają na celu przymusowe zrealizowanie określonego świadczenia. Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się po to, żeby z majątku dłużnika (niezależnie od jego woli) zaspokojone zostały roszczenia wierzyciela.
Zawieszenie, czyli wstrzymanie egzekucji prowadzonej przeciwko upadłemu, jest jednym ze skutków ogłoszenia upadłości.
Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.