Plan spłaty, jego wykonanie i umorzenie zobowiązań dłużnika to trzeci etap postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Po zakończeniu postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości i właściwego postępowania upadłościowego sąd ogłasza porządek spłaty wierzycieli, którzy nie zostali jeszcze zaspokojeni z powodu zbyt niskiej wartości masy upadłości. Plan nie jest obowiązkowy, w odpowiednich okolicznościach może zostać pominięty – o czym później. Plan spłaty uwzględnia takie ustalenia, jak: zakres spłacanych należności (włączając też pokryte przez Skarb Państwa koszty postępowania upadłościowego), okres ich uregulowania (nie dłuższy niż trzydzieści sześć miesięcy), skala zobowiązań umorzonych. Plan spłaty zostaje sformułowany na wniosek, który upadły powinien złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego. Na jego prośbę sąd może także zarządzić umorzenie zobowiązań bez planu spłaty. Stałoby się tak w przypadku trudnej sytuacji upadłego uniemożliwiającej dokonanie jakichkolwiek spłat. Istnieje też druga okoliczność, w której nie ustanawia się planu spłaty: jeżeli w toku postępowania doszło do zawarcia układu. Pełni on bowiem funkcje podobne do planu spłaty.
W czasie wykonywania zobowiązań wynikających z planu spłaty upadły nie może robić nic, co by sprawiło, że pogorszyłaby się jego zdolność do zrealizowania powinności. Ponadto, jest on zobowiązany do corocznego przedstawiania sędziemu-komisarzowi sprawozdań z wykonywanych obowiązków. Upadłemu zezwala się na zaciąganie pewnych zobowiązań na utrzymanie siebie i innych osób, wyłączając jednak zakupy na raty i zakupy z odroczoną płatnością.
Już po zatwierdzeniu plan spłaty może zostać zmieniony lub uchylony.
Uchylenie planu – jednak bez konsekwencji umorzenia zobowiązań – następuje wtedy, gdy:- upadły nie wykonuje względem wierzycieli obowiązków określonych w planie; upadły zataił swoje dochody w sprawozdaniu z wykonania planu spłaty; upadły w czasie wykonywania planu spłaty podejmował czynności, które mogły pogorszyć zdolność upadłego do wykonania planu spłaty;
- upadły nie składał corocznych zeznań sędziemu-komisarzowi;
- upadły ukrywał majątek lub dokonał czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzycieli.