Są to środki zabezpieczające wierzytelności, zwiększające szanse na zaspokojenie wierzycieli, stosowane na wypadek, gdyby okazało się, że dłużnik nie chce lub nie może spełnić świadczeń na rzecz wierzycieli. Jedna wierzytelność może być zabezpieczona przez kilka rodzajów zabezpieczeń.
Taka ochrona realizuje się na dwa sposoby:
- zabezpieczenia osobiste, czyli: poręczenie według prawa cywilnego, gwarancja bankowa, weksel własny in blanco, poręczenie wekslowe, przelew wierzytelności na zabezpieczenie, nieodwołalne pełnomocnictwo; ich sens sprowadza się do tego, że poza dłużnikiem, który zaciągnął dług u wierzyciela, istnieje także osoba trzecia ponosząca osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za powstałe zobowiązania. Część z tych zobowiązań może być ograniczona co do wysokości.
- zabezpieczenia rzeczowe, czyli: zastaw, hipoteka, przewłaszczenie na zabezpieczenie, blokada środków pieniężnych na rachunku bankowym, zastrzeżenie prawa własności rzeczy sprzedanej, kaucja, prawo zatrzymania; wierzytelność jest zabezpieczona określoną rzeczą, która może stanowić dla wierzyciela możliwość zrealizowania jego roszczeń – nawet wtedy, gdy dana rzecz stanie się własnością innej osoby.