Pierwszym krokiem do ogłoszenia upadłości jest złożenie wniosku do sądu. Pismo, aby mogło być rozpoznane przez sąd, musi spełniać określone w ustawie wymogi formalne, to znaczy: musi zawierać odpowiednie elementy w treści, muszą być dołączone do niego właściwe dokumenty oraz musi być opłacone. Zanim przejdziemy do omawiania tych poszczególnych składników, zastanowimy się, kto w ogóle może wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Prawo upadłościowe ściśle reguluje tę kwestię i podaje, że wniosek może zgłosić:
- w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – dłużnik lub wierzyciel;
- w przypadku zmarłych przedsiębiorców: wierzyciel, spadkobierca, małżonek i każde z rodziców i dzieci zmarłego (w ciągu roku od śmierci przedsiębiorcy);
- w przypadku innych podmiotów mogących ogłosić upadłość – dłużnik lub każdy z jego wierzycieli, a oprócz tego: każdy ze wspólników w spółce osobowej; reprezentant osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających zdolności prawnej; organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego; minister do spraw Skarbu Państwa (w stosunku do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa); w przypadku osoby prawnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej oraz spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej będących w stanie likwidacji – każdy z likwidatorów; kurator (wobec osoby prawnej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego); organ udzielający dłużnikowi pomocy publicznej przekraczającej 100 000 euro.
Terminy, terminy…
Przedsiębiorca powinien zgłosić wniosek w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie jest zobowiązana do składania wniosku, choć byłoby to dla niej korzystne (ustawa nie przewiduje konkretnych terminów). Z kolei w przypadku zmarłego przedsiębiorcy obowiązuje okres roku od dnia jego śmierci.
Wymogi formalne wniosku
Wygląd wniosku zależy od tego, czy dotyczy on osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (sytuacja 1.) czy też przedsiębiorcy (sytuacja 2.).
Sytuacja 1.
WNIOSEK O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI OSOBY FIZYCZNEJ NIEPROWADZĄCEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODRACZEJ
1. Imię i nazwisko dłużnika, nr PESEL (lub dane umożliwiające identyfikację dłużnika, jeśli ten nie posiada nr. PESEL). 2. Oznaczenie miejsca, w którym znajduje się majątek dłużnika. 3. Wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. 4. Aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników. 5. Spis wierzycieli wraz z ich adresami, wysokościami wierzytelności i terminami ich zapłaty, a także lista zabezpieczeń dokonanych na majątku dłużnika z datami ich ustanowienia. 6. Oświadczenie dłużnika na piśmie co do prawdziwości i kompletności danych we wniosku.
* We wniosku dłużnik może też wnieść o zawarcie układu na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli. * Do pisma powinien być też dołączony dowód wpłaty za wniosek w wysokości 40 zł. |
Sytuacja 2.
WNIOSEK O OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI PRZEDSIĘBIORCY
1. Imię i nazwisko dłużnika albo jego nazwę oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację, miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres, a jeżeli dłużnikiem jest spółka osobowa, osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – imiona i nazwiska reprezentantów w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki osobowej – imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem. 2. Wskazanie miejsca, w którym znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika. 3. Wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. 4.Informacja, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. z 2016 r. poz. 1224) lub niebędącym uczestnikiem podmiotem prowadzącym system interoperacyjny w rozumieniu tej ustawy. 5. Informacja, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1639). Ponadto, do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty: 1. Gdy wnioskodawcą jest dłużnik:
* Wnioskodawca uiszcza zaliczkę na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i wraz z wnioskiem przedstawia dowód jej uiszczenia. W przypadku braku uiszczenia zaliczki przewodniczący wzywa do uiszczenia zaliczki w terminie tygodnia pod rygorem zwrotu wniosku. |